• O‘zbekistonni mintaqaviy IT-markazga aylantirish masalalari bo‘yicha vazifalar belgilab olindi
2022-yil 19-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi markaziy apparati, tizimidagi korxona, tashkilot va ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirokida Vazirlik Hay’atining kengaytirilgan majlisi bo‘lib o‘tdi.
Kengaytirilgan majlisda joriy yilning 14-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida axborot texnologiyalari sohasida erishilgan natijalar va 2022-yilga mo‘ljallangan vazifalarga bag‘ishlab o‘tkazilgan yig‘ilishda tarmoq va hududlar rahbarlariga berilgan topshiriqlar ijrosi yuzasidan vazifalar ko‘rib chiqildi.
Majlisda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri, Hay’at raisi Sherzod Shermatov tomonidan 2022-yilning birinchi choragida Vazirlik hamda soha korxonalari tomonidan amalga oshirilgan ishlar, jumladan, IT Park rezidentlari eksport hajmi 4 barobarga oshib, 16 million dollarga yetganligi,  2,8 mingga yaqin mobil aloqa tayanch stansiyalari o‘rnatilganligi, shuningdek, IT Park rezidentlari tomonidan 1,5 mingga yaqin ish o‘rni yaratilganligi va buning natijasida ularning umumiy soni 11,5 mingtaga yetganligi to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Yig‘ilish davomida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri, Hay’at raisi Sherzod Shermatov bunday misollarni ko‘p keltirdi.
- 2019 yilda IT-Park rezidentlarida atigi 4000 nafar odam ishlagan bo‘lsa, hozir 11,5 mingta mutaxassis bo‘ldi, lekin bu juda kam deb, yig‘ilishda Prezidentimiz yangi vazifa qo‘ydi. Bundan buyog‘i eng katta maqsadimiz eksport bilan yuqori maoshli ishchi o‘rinlar yaratishdir. Yilning oxirigacha bu ko‘rsatkichni 15 mingga, keyingi yil 30 mingga, undan keyin 50 mingga chiqarishimiz kerak. Bu katta vazifa. Shuning uchun hammamiz ishlashimiz kerak. Bundan tashqari «ayti sohasi»da o‘zini-o‘zi band qilgan shaxslar 20 mingga yetdi. Yilning oxirigacha 23800, deyarli 24000 odam bo‘ladi. Buni ham ko‘paytirishimiz lozim. Joylarda hududimiz rahbarlari shu odamlarni ham bilishi, o‘rganishi, kerak bo‘lsa uchrashuvlar o‘tkazishi lozim. 20 ming odam, 20 ming ishchi kuchi katta raqam. Asosiy vazifamiz — O‘zbekistonni mintaqaviy ayti-markazga aylantirish asosiy maqsadga hamma birlashishi kerak, - dedi AKT vaziri.
Xususan, AKT vaziri Sh.Shermatov Davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan Vazirlik oldiga O‘zbekistonni mintaqaviy axborot texnologiyalari markaziga aylantirish, joriy yil oxirigacha IT-mahsulotlar va xizmatlar eksportini 100 million dollarga yetkazish vazifasi qo‘yilganligiga alohida e’tibor qaratdi.
AKT vaziri mamlakatimizni IT-markazga aylantirish uchun, eng avvalo, telekommunikatsiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish, takomillashtirish zarurligini qayd etib, keyingi bosqichda ana shu infratuzilmani ishlatish uchun kadrlar tayorlash darajasini yuqori bosqichga ko‘tarish kerakligini ta’kidladi. Bundan tashqari, nafaqat poytaxtda, balki respublikamizning barcha hududlarida IT mutaxassislar va kompaniyalar uchun zamonaviy shart-sharoitlarni yaratib berish lozimligini aytib o‘tdi.
Bundan tashqari, yoshlarni AKT sohasiga keng jalb etish, ularning yuqori haq to‘lanadigan IT-kasblarini rivojlantirish orqali bandligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratish, shu maqsadda mamlakatimiz bo‘ylab masofaviy xizmat ko‘rsatish markazlari (BPO-markazlari)ni bosqichma-bosqich tashkil etish choralarini ko‘rish, erishilgan yutuqlar, amalga oshirilgan ishlar har qancha yaxshi bo‘lmasin, bu bilan chegaralanib qolmasdan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini yanada rivojlantirish doirasida hali ko‘plab ishlar qilinishi zarurligi alohida qayd etildi.
Hay’at majlisida AKT vazir o‘rinbosarlarining ham hisobotlari tinglandi.
AKT vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos IT-tadbirkorlik, elektron hukumat tizimini rivojlantirish, hududlar va tarmoqlarni yanada raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida gapirdi. Xususan, birinchi yarim yil yakuniga qadar tizimga 30 ta, yil oxiriga qadar esa 40 ta davlat xizmatini joriy etish va shu orqali ular sonini 376 taga yetkazish, onlayn formatdagi davlat xizmatlaridan foydalanuvchilar sonini 1,5 milliondan 4 million kishiga oshirish rejalashtirilgan.
Majlisda telekommunikatsiya infratuzilmasini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida AKT vaziri o‘rinbosari J. Maxsudovning axboroti tinglandi. Qayd etilganidek, yil oxirigacha 800 mingga yaqin xonadonni yuqori tezlikdagi internetga ulash, optik tolali internet qamrovini 75 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Shuningdek, magistral yo‘llarning mobil aloqa bilan qoplanishini 60 foizga yetkazish, 80 ta qishloq aholi punktini internet aloqasi bilan qamrab olish ishlarini jadallashtirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, majlisda “O‘zbekiston pochtasi” AJ faoliyatini sifat jihatidan o‘zgartirish ishlari amalga oshirilaytganligini, o‘zgarishlar “O‘zbektelekom” AKga ham ta’sir qilishini, rejalarga ko‘ra, kompaniya kelajakda IPO o‘tkazishini, ya’ni kompaniya aksiyalari xalqaro fond bozorlariga qo‘yilishi mumkinligi ta’kidlandi.
Majlisda IT-ta’limni rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda Toshkent axborot texnologiyalari universitetini ilmiy-ta’lim klasteriga aylantirish dasturini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Unda IT-mahsulotlar va xizmatlarini eksport qilishga yo‘naltirilgan xalqaro kompaniyalar bilan ishlashga mutaxassislar tayyorlash vazifalari belgilandi.

• Определены задачи по превращению Узбекистана в региональный IT-центр
19 апреля 2022 года прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с участием руководителей центрального аппарата, подведомственных предприятий, организаций и образовательных учреждений.
На расширенном заседании были рассмотрены задачи по исполнению поручений руководителям отраслей и сфер, озвученных в рамках совещания, прошедшего 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022-й год.
На заседании Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Шерзод Шерматов дал информацию о проделанной работе со стороны Министерства и отраслевых предприятий за первый квартал 2022 года, в частности, о росте экспорта продукции резидентов IT Park в четыре раза - до 16 миллионов долларов, установке порядка 2,8 тысячи базовых станций мобильной связи, создании около 1,5 тысячи рабочих мест с доведением общего их количества до 11,5 тысячи.
В ходе заседания Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Шерзод Шерматов привел немало примеров подобного рода.
- Если в 2019 год число сотрудников резидентов IT Park составляло 4 тысячи человек, то сегодня число специалистов уже составляет 11,5 тысячи человек. Но и этот показатель невелик, как отметил Президент, поставив перед нами новую задачу. Начиная с этого момента наша главная задача – повышение экспорта и создание высокооплачиваемых рабочих мест. К концу этого года мы должны довести этот показатель до 15 тысяч, в следующем году – до 30 тысяч, через год – до 50 тысяч. Это серьезная задача, для достижения которой мы все должны приложить усилия. Помимо этого, в IT-сфере количество самозанятых достигает 20 тысяч. К концу этого года этот показатель достигнет 23 800, или почти 24 тысячи человек. Здесь тоже необходимо повысить показатели. Руководители в регионах должны знать их, изучать их деятельность, в случае необходимости проводить встречи. 20 тысяч человек, 20 тысяч рабочих рук это большой показатель. Также наша основная задача – превратить Узбекистан в региональный IT-центр, - отметил Министр ИКТ.
В частности, Министр ИКТ Ш. Шерматов обратил особое внимание на задачу, которую поставил Президент Шавкат Мирзиёев перед Министерством - превратить Узбекистан в региональный IT-центр, и к концу этого года довести экспорт IT-продукции и услуг до ста миллионов долларов.
Для превращения нашей страны в региональный IT-центр, прежде всего, необходимо и дальше развивать и совершенствовать телекоммуникационную инфраструктуру, поднять на высокий уровень систему подготовки кадров для использования возможностей инфраструктуры, поскольку реформы в сфере образования не имеют достаточного эффекта. Помимо этого, была отмечена необходимость создания соответствующих условий не только в столице, но и в других регионах республики.
Как было подчеркнуто, несмотря на проводимую работу по широкому привлечению молодежи в сферу ИКТ, обеспечению их занятости за счет освоения высокооплачиваемых IT-профессий, поэтапной организации центров оказания дистанционных услуг (BPO-центры), достижения и реализованные меры, нельзя ограничиваться этим, поскольку предстоит осуществить еще немало важных дел.
На заседании также были заслушаны доклады заместителей Министра ИКТ.
Первый заместитель Министра ИКТ Олег Пекось рассказал о проводимой работе в рамках развития IT-предпринимательства, системы электронного правительства, дальнейшей цифровизации регионов и отраслей. Так, к концу первого полугодия намечено внедрить в систему ЕПИГУ 30, а к концу года – 40 государственных услуг, и тем самым довести их количество до 376. Поставлена задача увеличить количество пользователей государственных услуг в онлайн-формате с 1,5 миллион до 4 миллионов человек.
Был заслушан доклад заместителя Министра ИКТ Ж. Махсудова о проводимых мерах по совершенствованию телекоммуникационной инфраструктуры. Как было отмечено, к концу года намечено подключить порядка 800 тысяч домохозяйств к высокоскоростному интернету, повысить охват оптоволоконным интернетом до 75 процентов. Также запланировано повысить охват мобильной связью магистральных дорог до 60 процентов, ускорить работы по охвату интернет-связью 80 сельских населенных пунктов.
Также на заседании было отмечена запланированная работа по качественной трансформации деятельности АО «O‘zbekiston pochtasi» и АК «O‘zbektelekom», о возможном проведении IPO со стороны компании в будущем, т.е. размещение своих акций на открытую продажу на международных фондовых рынках.
В ходе заседания особое внимание было уделено вопросам развития IT-образования. С этой целью поставлена задача разработать программу по превращению Ташкентского университета информационных технологий в научно-образовательный кластер. В нем будут готовить специалистов по работе с международными компаниями, нацеленных на экспорт IT-продукции и услуг.
Были выслушаны мнения руководителей соответствующих управлений и отделов Министерства по поднятым на расширенном коллегиальном заседании вопросам.