• “Yandeks Taksi” kompaniyasining MDH davlatlari bo‘yicha rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida 2022-yil 14-aprel kuni axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar natijadorligi hamda sohada 2022-yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari AKT sohasini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi.
Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida bugun, 19-aprel kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov “Yandeks Taksi”ning MDH davlatlari bo‘yicha boshqaruv direktori Kiril Svinsov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda bir nechta muhim masalalar muhokama qilindi. Jumladan, AKT vaziri tomonidan “Yandeks Taksi”ni IT Park rezidentiga aylantirish bo‘yicha takliflar berildi.
Shuningdek, “Yandeks Taksi” bugungi kunda O‘zbekiston bozoriga shiddat bilan kirib kelayotgani, aholi vakillari uchun qulayliklar taqdim etayotgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, kompaniya O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirib, uni viloyatlar markazlarida ham keng joriy etayotgani quvonarli ekani aytib o‘tildi.
Tomonlar hamkorlikni yanada mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ishlarni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Состоялась встреча с руководством компании «Яндекс Такси» по странам СНГ
На совещании, прошедшем 14 апреля при Президенте Республики Узбекистан по достигнутым результатам в сфере информационных технологий и задачам на 2022-й год, руководителем страны были даны поручения по развитию сферы ИКТ.
С целью исполнения данных поручений сегодня, 19 апреля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с управляющим директором компании «Яндекс Такси» по странам СНГ Кириллом Свинцовым.
На встрече был обсужден ряд вопросов. В частности, Министром ИКТ было выдвинуто предложение по получению компанией статуса резидента IT Park.
Также было отмечено, что компания сегодня все активнее действует на рынке Узбекистана, создает удобства для граждан.
Вместе с этим, был положительно отмечен факт расширения деятельности компании в Узбекистане, его широкое внедрение и в областных центрах.