• “UNICON.UZ” DUK xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirmoqda
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tizimidagi “UNICON.UZ” - Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasi tomonidan bugungi kunda soha rivoji uchun bir qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasining muvofiqlikni baholash organlarini akkreditatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha yagona vakolatli organ - O‘zbekiston akkreditatsiya markazi” DUK tomonidan “UNICON.UZ” DUKning Telekommunikatsiya texnik vositalarini sertifikatlashtirish idorasi hamda Telekommunikatsiya texnik vositalarini sertifikatlashtirish sinov markaziga shuningdek, Akkreditatsiya bo‘yicha Osiyo-Tinch okeani hamkorligi, Laboratoriyalar akkreditatsiyasi bo‘yicha xalqaro tashkilot va Akkreditatsiya bo‘yicha xalqaro forum kabi xalqaro tashkilotlarga a’zo bo‘lish bo‘yicha yangi akkreditatsiya guvohnomalari taqdim etildi.
Aytib o‘tish joizki, xalqaro darajada sinov o‘tkazish bo‘yicha yangi talablar va sinov metodlari o‘rganilib, ushbu yo‘nalishlar bo‘yicha me’yoriy hujjatlar bazasi takomillashtirilib, yangi zarur o‘lchov sinov vositalari xarid qilindi.
Shuningdek, bugungi kunda “UNICON.UZ” DUKning Telekommunikatsiya texnik vositalarini sertifikatlashtirish idorasi hamda Telekommunikatsiya texnik vositalarini sertifikatlashtirish sinov markazi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini rivojlantirish bo‘yicha ilmiy asoslangan siyosatni amalga oshirish, me’yoriy-huquqiy bazasini yaratish, standartlashtirish, metrologiya, telekommunikatsiya tarmoqlarida ishlatiladigan asbob-uskunalarni sertifikatlashtirish, yangi texnika va texnologiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘z faoliyatini amalga oshirilmoqda.

• ГУП «UNICON.UZ» расширяет сотрудничество с зарубежными компаниями
ГУП «Центр научно-технических и маркетинговых исследований UNICON.UZ» при Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций осуществляется комплексная работа в рамках развития сферы ИКТ.
В частности со стороны уполномоченного органа Республики Узбекистан по аккредитации органов по оценке соответствия - ГУП «Узбекский центр аккредитации» были вручены новые аккредитационные свидетельства Органу по сертификации технических средств телекоммуникаций и Сертификационному испытательному центру при ГУП «UNICON.UZ», а также о членстве в таких международных организациях как Азиатско-Тихоокеанское сотрудничество по аккредитации, Международная организация по лабораторной аккредитации и Международный форум по аккредитации.
Следует отметить, что были изучены новые требования и методы испытаний на международном уровне, и по данному направлению была усовершенствована нормативная база, приобретено необходимое измерительно-испытательное оборудование.
Также в настоящее время в настоящее время при ГУП «UNICON.UZ» осуществляют свою деятельность Орган по сертификации технических средств телекоммуникаций и Сертификационный испытательный центр на научной основе в рамках развития сферы информационно-коммуникационных технологий, создания нормативно-правовой базы, сертификации оборудования в сфере стандартизации, метрологии, телекоммуникаций, поддержки по применению новой техники и технологий.