• Umumta’lim maktablarini yetuk malakali kadrlar bilan ta’minlash va elektron ta’lim resurslarini joriy etish bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Xalq ta’limi vazirligi tashabbusi bilan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialining so‘nggi bosqich talabalarini ish bilan ta’minlash maqsadida “Umumta’lim maktablarini yetuk malakali kadrlar bilan ta’minlash va elektron ta’lim resurslarini joriy etish” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Ushbu davra suhbatida Qashqadaryo viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi hamda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filiali o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolandi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi, “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” DUK, Qashqadaryo viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi, “Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filiali vakillari ishtirokida bitiruvchilar uchun bo‘sh ish o‘rinlari taklif etildi hamda elektron ta’lim resurslari bilan tanishtirib o‘tildi.
Ma’lumot uchun: Mazkur o‘quv yilida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi TATU Qarshi filialini 281 nafar talaba-yoshlar tamomlamoqda. Ular bilan o‘tkazilgan so‘rovlar natijasida ularning 50 foizi kelajakdagi o‘z faoliyatini umumta’lim maktablarida davom ettirish niyatida ekanligini bildirishdi. Filial bitiruvchilarini 120 nafari ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash uchun hamda ulardan 25 nafariga mavjud bo‘sh ish o‘rinlariga yo‘lanmalar berildi.

• Проведен круглый стол по вопросам обеспечения квалифицированными кадрами и внедрения электронных образовательных ресурсов в общеобразовательных школах
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерства народного образования с целью обеспечения работой студентов – будущих выпускников Каршинского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошел круглый стол на тему «Обеспечение общеобразовательных школ квалифицированными кадрами и внедрение электронных образовательных ресурсов».
В рамках круглого стола между Кашдкадарьинским областным управлением народного образования и Каршинским филиалом Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий был подписан Меморандум о взаимопонимании.
На мероприятии при участии представителей Министерства по развитию информационных технологий Республики Узбекистан, ГУП «Центр инноваций, технологий и стратегии», Кашкадкарьинского областного управления народного образования, Каршинского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий для выпускников были предложены имеющиеся свободные рабочие места, состоялось ознакомление с электронными образовательными ресурсами.
Для справки: В текущем учебном году обучение в Каршинском филиале ТУИТ закончит 281 студент. В результате проведенного опроса 50 процентов из них в дальнейшем хотят продолжить свою деятельность в общеобразовательных школах. 120 выпускников хотят связать свою деятельность с производством. 25 выпускникам даны направления по имеющимся вакансиям.