• Elektron davlat xizmatlari bo‘yicha o‘qitish davom etmoqda
“Inson qadri” tamoyiliga asoslangan “Siz tomon yoʼl oldik” loyihasi doirasida Toshkent viloyati bo‘ylab amaliy targ‘ibot tadbirlari bo‘lib o‘tmoqda.
Shuni qayd etish joizki, Prezidentning joriy yil 7-aprel kuni o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida 1-iyuldan boshlab 38 turdagi davlat xizmatlari uchun elektron imzo bilan tasdiqlash talabi bekor qilinib, mobil telefon orqali amalga oshirilishi, 6 turdagi litsenziya olish uchun talablar bekor qilinishi belgilandi. Aholi va tadbirkorlar uchun 8 dan ortiq davlat xizmati bo‘yicha elektron xabardor qilish tizimi joriy etilishi aytib o‘tildi.
Kelgusi yil yakuniga qadar markazlar orqali ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari soni hozirgi 172 tadan 300 taga, mobil ilova orqali 60 tadan 250 taga yetkazilishi belgilab berildi.
Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi xodimlari tomonidan Toshkent viloyatining Quyi Chirchiq tumani hokimligi binosida 100 ga yaqin, kunning ikkinchi yarmida esa Oqqo‘rg‘on tumanidagi Monomarkazda 200 ga yaqin aholi uchun elektron davlat xizmatlaridan foydalanish bo‘yicha o‘quv seminarlar tashkil etildi.
Yig‘ilganlar ortiqcha ovoragarchilikka barham beruvchi va shaffoflik tamoyillariga asoslangan elektron davlat xizmatlariga katta qiziqish bildirgani uchun Yagona identifikatsiya tizimidan ro‘yxatdan o‘tish (OneID), elektron raqamli imzo olish, ularni my.gov.uz xizmatlaridan foydalanishda qo‘llash kabi jarayonlar real vaqt rejimida ko‘rsatib berildi.

• Продолжается обучение по электронным госуслугам
Основанный на принципе «Интересы человека» проект «Мы направляемся к вам» теперь проходит в Ташкентской области, где ведется информационно-разъяснительная работа.
Следует отметить, что в рамках проведенного Президентом 7 апреля текущего года видеосовещания, с 1 июля текущего года отменяется требование подтверждения электронной цифровой подписью при пользовании 38 видами услуг посредством мобильного приложения, а также будут отменены требования для получения 6 видов лицензий. Отмечено, что для населения и предпринимателей будет внедрена система электронного уведомления более чем по 8 услугам.
В целом, к концу следующего года количество услуг, оказываемых через центры госуслуг, увеличится с нынешних 172 до 300, а оказываемых через мобильное приложение – с 60 до 250.
В частности, сотрудниками Центра управления проектами электронного правительства в здании хокимията Куйичирчикского района Ташкентской области для ста граждан, а во второй половине дня – в моноцентре Аккурганского района для 200 граждан были проведены семинары по пользованию электронными государственными услугами.
Собравшиеся проявили большой интерес к электронным госуслугам, которые позволяют устранить излишнюю бюрократию и работающие на принципе прозрачности. В режиме реального времени были продемонстрированы процессы регистрации в Системе единой идентификации (OneID), получения электронной цифровой подписи, его применения в системе ЕПИГУ.