• O‘zbekiston – Estoniya: ikki davlat oʻrtasida elektron hukumat sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ishlar davom etmoqda
28.03.2022
Bugun, 28-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Estoniya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Toomas Tiers bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar ikki davlat oʻrtasida elektron hukumat, raqamli iqtisodiyot, IT-taʼlim, IT-tadbirkorlik sohalarida hamkorlikni yanada mustahkamlashga oid keng koʻlamli masalalarni muhokama qildilar.
Qayd etilganidek, bugungi kunda O‘zbekiston va Estoniya o‘rtasida AKT sohasidagi hamkorlik jadal rivojlanmoqda. 2021-yil aprel oyida O‘zbekiston va Estoniya o‘rtasida elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik memorandumi imzolangan edi. Mazkur memorandum doirasida ikki davlat oʻrtasida elektron hukumat sohasidagi hamkorlikni amalga oshirishning asosiy yoʻnalishlari belgilab olingan edi.
Shuningdek, joriy yilning fevral oyida AKT vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos boshchiligidagi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi elektron hukumatni rivojlantirish va joriy etish bo‘yicha tajriba almashish maqsadida Estoniya Respublikasiga tashrif buyurgan edi. Tashrif davomida AKT vazirligi mutaxassislari bevosita estoniyalik hamkasblarining tajribasini o‘rganib, AKT sohasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilishgan edi.
O‘z navbatida, Estoniya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Toomas Tiers ikki davlat o‘rtasidagi sheriklik munosabatlari rivojlanib borayotganini ijobiy baholab, O‘zbekiston va Estoniya o‘rtasida AKT sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.

• Узбекистан-Эстония: продолжается работа по развитию сотрудничества в сфере электронного правительства
Сегодня, 28 марта, в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций прошла встреча с Чрезвычайным и полномочным послом Эстонской Республики в Узбекистане Тоомасом Тирс.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся дальнейшего укрепления сотрудничества между двумя странами в сфере электронного правительства, цифровой экономики, IT-образования, IT-предпринимательства.
Как было отмечено, сегодня сотрудничество между Узбекистаном и Эстонией в сфере ИКТ развивается в динамичном ключе. В апреле 2021 года подписан меморандум о сотрудничестве Узбекистана и Эстонии по развитию электронного правительства. В рамках данного меморандума определены основные направления, по которым будет вестись сотрудничество между двумя странами в области электронного правительства.
Также в феврале этого года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с первым заместителем Министра ИКТ Олегом Пекось посетила с визитом Эстонскую Республику с целью обмена опытом по разработке и внедрению электронного правительства. В ходе визита специалисты Министерства ИКТ непосредственно изучили опыт эстонских коллег, обсудили актуальные вопросы в сфере ИКТ.
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Эстонской Республики в Узбекистане Тоомас Тирс положительно охарактеризовал развитие партнерских отношений между двумя странами и выразил готовность к укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и Эстонией в сфере ИКТ.