• Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlar bilan sheriklik aloqalari mustahkamlanmoqda
Bugun, 25-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Turkiy davlatlar tashkiloti​ bosh kotibi Bag‘dod Amreyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo davlatlarning raqamli integratsiyasini yanada oshirishga qaratilgan, jumladan, elektron hukumat, telekommunikatsiya, mobil aloqa sohalarida hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish kabi muhim va istiqbolli yo‘nalishga alohida e’tibor qaratildi. Taʼkidlanganidek, bugungi kunda Oʻzbekiston IT-biznes uchun berilayotgan imtiyozlar tufayli oʻzining investitsion jozibadorligini oshirmoqda. Shuningdek, O‘zbekistonda aholining yarmidan ko‘prog‘ini bilimli yoshlar tashkil etishi muhim afzalliklaridan biridir. Shuni hisobga olgan holda, kelgusida Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo davlatlardagi IT kompaniyalar O‘zbekistonda o‘z filiallarini ochishi va IT mutaxassislarni keng jalb qilishlari mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilishda 2022-yil 24-26-oktabr kunlari O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” xalqaro raqamli forumida ushbu tashkilotga a’zo kompaniyalarning ham ishtirok etish taklifi ilgari surildi.

• Укрепляются партнерские связи со странами Организации тюркских государств
Сегодня, 25 марта, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с Генеральным секретарем Организации тюркских государств Багдадом Амреевым.
В ходе встречи были обсуждены перспективные направления сотрудничества в рамках деятельности Организации тюркских государств, направленные на дальнейшую цифровую интеграцию стран-членов, в том числе по направлениям электронного правительства, телекоммуникаций, мобильной связи.
Особое внимание было уделено такому важному и перспективному направлению, как развитие BPO- и KPO-услуг. Как было отмечено, сегодня Узбекистан повышает свою инвестиционную привлекательность за счет серьезных льгот, предоставляемых для IT-бизнеса. Также одним из важных преимуществ является то, что в Узбекистане более половины населения составляет образованная молодежь. С учетом этого, страны – члены Организации тюркских государств могут воспользоваться предоставляемыми им возможностями и широко привлекать IT-специалистов из Узбекистана на конкурентной основе.
В ходе встречи было также выдвинуто предложение об участии организаций и компаний стран-членов в Неделе информационно-коммуникационных технологий «ICT Week Uzbekistan», которая пройдет В Узбекистане 24-26 октября 2022 года.