• UNESCO bilan istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik olib borish masalalari muhokama qilindi
Bugun, 17-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov hamda UNESCOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakili v. v. b. Aleksandros Makarigakis o‘rtasida muloqot bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda raqamli rivojlantirish bo‘yicha kompleks rejalarni amalga oshirish maqsadida hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan fikrlar almashildi.
Shu bilan birga, sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish, yoshlarning AKT savodxonligini oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Muloqot so‘nggida UNESCOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi vakili v. v. b. Aleksandros Makarigakis AKT vazirligi bilan qo‘shma tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga hamda O‘zbekistondagi samarali hamkorlikni yanada sezilarli darajada oshirishga tayyorligini bildirdi.

• Обсуждены перспективные направления сотрудничества с UNESCO
Сегодня, 17 марта, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с временно исполняющим обязанности представителя UNESCO в Узбекистане Александросом Макаригакисом.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по укреплению сотрудничества с целью реализации комплексных планов по цифровому развитию Узбекистана.
Вместе с этим, также были обсуждены вынесенные на повестку дня вопросы, в том числе развитие технологий искусственного интеллекта, повышение IT-грамотности молодежи и другие.
В заключение постоянный представитель UNESCO в Узбекистане Александрос Макаригакис выразил свою готовность по поддержке инициатив Министерства ИКТ и укреплению сотрудничества.