• Beruniy tumanida bo‘sh joylardan unumli foydalanib BPO markazlarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi
12.03.2022
Bugun, 12-mart kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Qoraqalpog‘iston Respublikasiga xizmat safari doirasida Beruniy tumanida joylashgan aloqa obyektlari bilan bilan tanishdi.
Dastlab AKT vaziri Sh. Shermatov Beruniy tumani telekommunikasiya bogʻlamasiga borib, u yerdagi sharoitlarni o‘rgandi. Bogʻlama faoliyati bilan tanishib, mijoz va xodimlarga qulay shart-sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shundan so‘ng AKT vaziri ushbu tumandagi yoshlar markaziga borib, binoning bo‘sh joylarini zamonaviy talablardan kelib chiqib ta’mirlash va ulardan unumli foydalanish, jumladan, BPO markazlarini tashkil etish taklifini bildirdi va bu orqali tumanning IT sohasida eksport hajmining oshishini ta’kidlab oʻtdi.
Shuningdek, navbatdagi tashrif tumandagi axborot resurs markazi bo‘ldi. U yerda yoshlar uchun axborot texnologiyalari sohasiga oid manbalarni ko‘paytirish, bilimga chanqoq yoshlarni kengroq halb qilish bo ‘yicha ko’satmalar berdi.
Shu bilan birga, yoshlar markazida tumandagi IT sohasiga qiziquvchi yoshlar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. U yerda yoshlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga AKT vaziridan javoblar oldi.

• Даны поручения по рациональному использованию пустующих пространств и организации BPO-центров в Берунийском районе
12.03.2022
Сегодня, 12 марта, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Республику Каракалпакстан ознакомился с объектами связи в Берунийской области.
В первую очередь, Министр ИКТ Ш. Шерматов посетил телекоммуникационный узел, расположенный в Берунийском районе и ознакомился с созданными в нем условиями. Ознакомившись с деятельностью узла, дал указания по созданию удобных условий для клиентов и сотрудников.
После этого Министр ИКТ Ш. Шерматов посетил расположенный в Берунийском районе молодежный центр и выдвинул предложение по реконструкции свободных пространств в соответствии с современными требованиями, их рациональному использованию, в том числе по организации в них BPO-центров, что позволит повысить объем IT-экспорта в районе и дал соответствующие поручения.
Также, в ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов посетил также информационно-ресурсный центр в Берунийском районе. Даны указания по увеличению источников в сфере ИКТ, привлечению молодежи.
Состоялась встреча с молодежью, интересующейся сферой ИКТ. Министр ИКТ ответил на все интересующие их вопросы.