• IT tadbirkorlik va IT-frilans yo‘nalishi bo‘yicha Jahon Banki bilan hamkorlik olib borish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Ispaniya Qirolligida bo‘lib o‘tadigan “MWC Barcelona-2022” Jahon mobil kongressida ishtirok etish uchun tashrifi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov va Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyodagi raqamli rivojlanish bo‘limi direktori vazifasini bajaruvchi va amaliyot rahbari Nikol Klingen o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida tomonlar “Raqamli O‘zbekiston-2030” strategiyasiga muvofiq raqamli iqtisodiyot, ma’lumotlarni boshqarish va telekommunikatsiya sektorini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik olib borish masalalarini muhokama qilishdi.
Shuningdek, Jahon banki tomonidan IT Park faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, O‘zbekiston olis hududlarida infratuzilmani kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga biri IT ta’lim ham kiradi. Uchrashuv doirasida IT-mutaxassislari va aholi o‘rtasida raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi. IT sohasida yakkama-yakka trening, shuningdek, ayollarning IT sohasida ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash va ish bilan ta’minlash uchun murabbiylik dasturini tashkil etish bo‘yicha takliflar ham berildi.
IT tadbirkorlik va IT-frilans yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlik olib borish masalalariga jiddiy e’tibor qaratildi. Xususan, mahalliy yoshlarni ish bilan ta’minlash, yurtimizda, shu jumladan, O‘zbekistonning olis hududlarida hamda kichik shaharlarda yangi raqamli ish o‘rinlarini yaratish orqali BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishda Jahon bankining bevosita ishtiroki ham ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Jahon bankining 2022-yil 24-26-oktabr kunlari O‘zbekistonda AKT xaftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” xalqaro raqamli forumida ishtirok etish masalalari ham ko‘rib chiqildi.

• Обсуждены вопросы сотрудничества со Всемирным Банком в рамках IT-предпринимательства и IT-фриланса
В рамках визита делегации Министерства ИКТ в Королевство Испания для участия во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с исполняющей обязанности директора и руководителя практики цифрового развития в Европе и Центральной Азии Всемирного банка Николь Клинген.
В рамках встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества в области развития цифровой экономики, управления данными и телекоммуникационного сектора в соответствии со Стратегией «Цифровой Узбекистан – 2030».
Рассмотрены вопросы оказания поддержки Всемирным банком деятельности IT Park, расширения его инфраструктуры в отдаленных регионах Узбекистана.
В числе приоритетных направлений сотрудничества – IT-образование. В ходе встречи обсудили вопросы развития цифровых навыков как среди специалистов, так и у населения. Выдвинуто предложение организовать индивидуальные тренинги, а также программу наставничества для женщин в сфере ИКТ.
Серьезное внимание было уделено вопросам сотрудничества в рамках поддержки IT-предпринимательства и IT-фриланса. В частности, рассмотрены вопросы участия Всемирного банка в реализации проектов по развитию услуг BPO- и KPO-услуг (knowledge process outsourcing) посредством трудоустройства местных специалистов, создания новых цифровых рабочих мест, в том числе в отдаленных регионах и небольших городах Узбекистана.
Также был рассмотрен вопрос участия Всемирного банка в международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».