• ZTE kompaniyasi bilan telekommunikatsiya uskunalari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va malakali IT kadrlarni tayyorlashda yirik loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar olib borildi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Barcelonada (Ispaniya Qirolligi) bo‘lib o‘tadigan “MWC Barcelona-2022” Jahon Mobil Kongressida ishtirok etish uchun tashrifi doirasida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov hamda «ZTE Corporation» katta vitse-prezidenti Сhjunxua Mey o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekistonda simli va mobil keng polosali tarmoqlarini kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. ZTE kompaniyasi “O‘zbektelekom” AK bilan birgalikda O‘zbekistonning g‘arbiy mintaqasida, jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Navoiy, Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlarida telekommunikasiya infratuzilmasini yanada rivojlantirish loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
“O‘zbektelekom” AK bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasida telekommunikatsiya uskunalari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Malakali kadrlarni tayyorlash va soha mutaxassislari malakasini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu maqsadda ZTE kompaniyasi ishtirokida “O‘zbektelekom” AK filiali va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ilg‘or telekommunikatsiya texnologiyalarini o‘rganish bo‘yicha o‘quv laboratoriyasini jihozlashi ham ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, ZTE kompaniyasi texnik oliy o‘quv muassalarining iqtidorli bitiruvchilarning keyingi ta’lim olishi, kompaniyada amaliyot o‘tash va ularni ish bilan ta’minlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, korporasiyaning O‘zbekiston Respublikasi ayollari va aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab-quvvatlash maqsadida ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish hamda O‘zbekiston hududida ZTE kompaniyasining MDH davlatlaridagi mijozlari uchun xizmat ko‘rsatish (call-center) markazlarnini tashkil etish masalalariga ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonda mahalliy yoshlarni ishga joylashtirish orqali BPO va KPO xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirish masalalari uchrashuvning markaziy mavzusiga aylandi. Uchrashuvda ta’kidlaganidek, malakali IT-mutaxassislarni tayyorlashda xitoylik hamkorlarning tajribasi katta qo‘l keladi. O‘z navbatida, ZTE kompaniyasi malakali ishchilarni raqobatbardosh shartlar asosida keng jalb etishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, ZTE kompaniyasining 2022-yil 24-26-oktabr kunlari O‘zbekistonda AKT xaftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” xalqaro raqamli forumda ishtirok etish masalasi ham ko‘rib chiqildi.

• Прошли переговоры с компанией ZTE по реализации масштабных проектов в рамках локализации производства телекоммуникационного оборудования и подготовки квалифицированных IT-кадров
В рамках визита делегации Министерства ИКТ в Барселону (Королевство Испания) для участия уо Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona-2022» Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов провел встречу со старшим вице-президентом «ZTE Corporation» Mэй Жогхуа.
На встрече были обсуждены вопросы расширения в Узбекистане сетей широкополосной проводной и мобильной связи. Достигнута договоренность совместно с АК «O‘zbektelekom» о реализации проектов по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры в западном регионе Республики Узбекистан (Республика Каракалпакстан, Бухарская, Джизакская, Кашкадарьинская, Навоийская, Самаркандская, Сурхандарьинская и Хорезмская области).
Также прошли переговоры о локализации производства телекоммуникационного оборудования на территории республики совместно с АК «O‘zbektelekom».
Особое внимание было уделено вопросам подготовки квалифицированных кадров и повышению квалификации специалистов сферы. С этой целью предусматривается участие компании в оснащении учебной лаборатории по изучению передовых телекоммуникационных технологии в филиале АК "Узбектелеком" и Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. Компания ZTE выразила готовность организовать дальнейшее обучение, стажировку и трудоустройство талантливых выпускников технических вузов.
Также на встрече были рассмотрены вопросы участия компании ZTE в социальных проектах для поддержки женщин, молодежи и уязвимых слоев населения Республики Узбекистан, создания на территории Узбекистана колл-центра для обслуживания клиентов ZTE в странах СНГ.
Центральной темой обсуждения стали вопросы непосредственного участия компании «ZTE Corporation» в реализации проектов по развитию услуг BPO (business process outsourcing) и KPO (knowledge process outsourcing) посредством трудоустройства местной молодежи. Как было отмечено, в вопросах подготовки квалифицированных IT-специалистов будет весьма полезен опыт китайских партнеров. В свою очередь, компания ZTE сможет широко привлекать квалифицированных рабочих специалистов на конкурентных условиях.
Также был рассмотрен вопрос участия компании ZTE в международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».