• Xalqaro elektraloqa ittifoqining Telekommunikatsiyalarni rivojlantirish byurosi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Ispaniya Qirolligida bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona-2022” Jahon mobil kongressida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov hamda Xalqaro elektraloqa ittifoqining Telekommunikatsiyalarni rivojlantirish byurosi direktori Dorin Bogdan Martin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda joriy yilning 6-16-iyun kunlari Butunjahon telekommunikasiyalarni rivojlantirish konferensiyasi doirasida bo‘lib o‘tadigan Yoshlar sammitiga O‘zbekiston yoshlarini jalb qilish, shuningdek, bolalarni onlayn himoya qilishga qaratilgan Giga loyihasi uchun grant mablag‘larini ajratish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda BPO va KRO markazlarini tashkil etish uchun ekspertlar va XEI mablag‘larini jalb qilish bo‘yicha masalalar ko‘rib chiqildi.
Joriy yilning 28-aprelida bo‘lib o‘tadigan “Xalqaro AKT sohasida qizlar kuni”ni o‘tkazish hamda AKT sohasida Xotin-qizlar va yosh avlod malakasini oshirishga qaratilgan IT-markazini ochish bo‘yicha takliflar ilgari surildi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlarni qiziqtirgan savollar yuzasidan atroflicha fiklar almashildi. Qator dolzarb IT yo‘nalishlar bo‘yicha qo‘shma treninglar tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.

• Состоялась встреча с руководством Бюро развития электросвязи Международного союза электросвязи
В рамках участия делегации Министерства ИКТ во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» в Королевстве Испания состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с директором Бюро развития электросвязи Международного союза электросвязи Дорин Богдан Мартин.
На встрече были обсуждены привлечения IT-молодежи Республики Узбекистан в Молодежном саммите, который будет проходить в рамках Всемирной конференции по развитию электросвязи 6-16 июня 2022 года, выделения грантовых средств по проекту Giga направленных на защиту детей в онлайн среде.
Вместе с этим, обсуждены вопросы привлечения экспертов и средств МСЭ для организации в Республике Узбекистан центров ВРО и КРО.
Выдвинуты предложения по проведению 28 апреля 2022 года «Международного дня Девушек в ИКТ» и открытия IT-центра по повышению квалификации женщин и молодого поколения в ИКТ.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по интересующим стороны вопросам. Достигнута договоренность об организации совместных тренингов по ряду актуальных IT-направлений.