• BPO va KPO-xizmatlarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirishda Bahraynning IT kompaniyalarni jalb qilish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Ispaniya Qirolligida bo‘lib o‘tayotgan “MWC Barcelona-2022” Jahon mobil kongressida, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov va Bahrayn Qirolligi transport va telekommunikatsiyalar vaziri Kamol bin Ahmad Muhammad o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Bahrayn Qirolligi o‘rtasida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida, jumladan, IT tadbirkorlikni rivojlantirishda hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Xususan, O‘zbekistonda Bahrayn IT kompaniyalarining vakolatxonalarini ochish va IT Park rezidentligiga jalb qilish bo‘yicha muzokaralar olib borildi. Bugungi kunda yurtimizda mahalliy hamda xorijiy IT biznesni qo‘llab-quvvatlash uchun barcha sharoitlar yaratilmoqda. IT Park bunda vizalarni olishda, korxonani yuridik jihatdan rasmiylashtirishda, imtiyozli ravishda binolarni ajratishda, bank hisob raqamlarini ochishda, soliq imtiyozlarni taqdim etishda hamda malakali kadlarni tanlashda tashkiliy ko‘mak beradi.
Rezidentlikdan tashqari, uchrashuvda Bahrayn IT-kompaniyalarining, O‘zbekistonda startap loyihalarni moliyalashtirish uchun venchur jamg‘armalarni jalb qilish masalalari ko‘rib chiqildi.
Respublikamizda BPO va KPO-xizmatlarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirishda Bahraynlik IT kompaniyalarni jalb qilish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuvda ta’kidlanganidek, Bahraynning IT kompaniyalar malakali ishchilarni raqobatbardosh shartlar asosida keng jalb etishlari mumkin bo‘ladi. O‘z navbatida, O‘zbekistonda yosh va mehnatga loyiq aholinining bandligini oshirishda va yuqori maoshli IT kasblarni egallash orqali ularning daromadlarni oshirishga zamin yaratadi.
Shuningdek, Bahrayn davlat tashkilotlari va kompaniyalarining 2022-yil 24-26-oktabr kunlari O‘zbekistonda AKT xaftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan “ICT Week Uzbekistan” xalqaro raqamli forumda ishtirok etish uchun taklif berildi.
Tomonlar keng va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini qayd etib, ularni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Обсуждены вопросы привлечения бахрейнских IT-компаний для реализации проектов по развитию BPO- и KPO-услуг
В рамках визита делегации Министерства ИКТ в Королевство Испания для участия во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзода Шерматова с Министром транспорта и телекоммуникаций Королевства Бахрейн Камаль бен Ахмед Мохаммедом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества между Узбекистаном и Королевством Бахрейн в области информационно-коммуникационных технологий, в том числе в области развития IT-предпринимательства.
В частности, прошли переговоры об открытии представительств бахрейнских IT-компаний в Узбекистане и их вхождение в число резидентов IT Park. Сегодня в республике создаются все необходимые условия для поддержки местного и зарубежного IT-бизнеса. IT Park окажет организационную помощь в получении виз, юридическом оформлении предприятия, выделении помещений на льготных условиях, открытии банковских счетов, предоставлении налоговых льгот, подборе квалифицированного персонала.
Помимо резидентства также рассмотрены вопросы участия бахрейнских IT-компаний в проектах IT Park, в том числе в программах инкубации и акселерации, привлечения венчурных фондов Бахрейна для финансирования стартап-проектов Узбекистана.
Особое внимание было уделено вопросам привлечения бахрейнских IT-компаний в реализации проектов по развитию BPO- и KPO-услуг в республике. Как было отмечено на встрече, бахрейнские IT-компании смогут широко привлекать квалифицированных рабочих специалистов на конкурентных условиях. В свою очередь, это способствует повышению занятости молодого трудоспособного населения в Узбекистане, повышению их доходов за счет освоения высокооплачиваемых IT-профессий.
Также в ходе встречи было выдвинуто предложение об участии  государственных организаций и компаний Бахрейна на международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».