• Sirdaryo viloyatida “mGovAward” davlat mobil ilovalarni yaratish bo‘yicha respublika ko‘rik-tanlovi doirasida targ‘ibot tadbiri bo‘lib o‘tdi
Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligining Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi, IT Park hamda Guliston davlat universiteti hamkorligida oliygoh talabalari uchun “mGovAward” davlat mobil ilovalarni yaratish bo‘yicha respublika tanlovi doirasida targ‘ibot tadbiri (roadshow) bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda 350 nafar yoshlar, xususan, oliygoh talabalari qatnashdi. Ushbu tanlovning maqsadi talabalar va o‘quvchilarni davlat mobil ilovalarini yaratishga qiziqtirish, yangi va kerakli mobil ilovalarni ishlab chiqish va eng yaxshi loyihalarni moliyaviy rag’batlantirishdan iborat.
Mazkur ko‘rik-tanlovining grant mablag‘i 100 ming AQSH dollarini tashkil etub, g‘oliblarga 1-o‘rin uchun 50 ming dollar, 2-o‘rin uchun 30 ming dollar va 3-o‘rin uchun 20 ming dollar miqdorida pul mukofotlari topshiriladi. Muhim shart: mazkur ko‘rik-tanlovda faqatgina IT-jamoalar ishtirok etishlari va yutishlari mumkin.

• В Сырдарьинской области прошло информационно-разъяснительное мероприятие в рамках республиканского смотра-конкурса по созданию государственных мобильных приложений «mGovAward»
Территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Сырдарьинской области совместно с IT Park и Гулистанским государственным университетом для студентов вузов прошло информационно-разъяснительное мероприятие (roadshow) в рамках республиканского смотра-конкурса по созданию государственных мобильных приложений «mGovAward».
В мероприятии приняли участие 30 молодых людей, в частности, студенты вуза.
Основная цель мероприятия – повысить заинтересованность среди студентов и учеников по созданию государственных мобильных приложений, разработка новых и актуальных мобильных приложений и финансирование самых лучших из них.
Размер гранта данного смотра-конкурса составляет 100 тысяч долларов США. Победителям будут вручаться денежные призы в размере 50 тысяч долларов за первое место, 30 тысяч долларов – за второе и 20 тысяч долларов – за третье место. Важное условие: в данном смотре-конкурсе могут участвовать и победить только IT-команды.