• Jizzaxda MFY yoshlar yetakchilari uchun o’quv-seminarlar o’tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror ijrosini ta’minlash maqsadida joriy yilning Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari rivojlantirish vazirligining Jizzax viloyati hududiy boshqarmasi, IT Park Jizzax filiali va Yoshlar ishlari agentligi Jizzax viloyati boshqarmasi hamkorligida Jizzax shahridagi 34 ta hamda Zafarobod tumanidagi 10 ta MFYda “Yoshlar yetakchilari” uchun “Bir million dasturchi” loyihasi bo‘yicha seminar tashkil etildi.
Seminar davomida “Yoshlar yetakchilari” bilan mahallalardagi yoshlarni zamonaviy kasblar bilan bandligini ta’minlash va turli xil tadbir va loyihalar tashkil etish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishildi. Mahalladagi uyushmagan yoshlarni ushbu loyihaga jalb qilish hamda “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida sertifikat olganlarga kompyuter xaridi uchun iste’mol krediti ajratish va uni kompensatsiya qilib berish tartibi bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi.
Shuningdek, mahallalardagi yoshlar yetakchilarining o‘zlari ham seminar davomida “Bir million dasturchi” platformasida ro‘yxatdan o‘tib ishtirokchi sertifikatiga ega bo‘lishdi.

• В Джизакской области прошел учебный семинар для лидеров махаллей
С целью исполнения постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию работы с молодежью в махаллях» территориальным управлением Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Джизакской области в сотрудничестве с Джизакским филиалом IT Park и Джизакским областным управлением Агентства по делам молодежи для 34 лидеров махаллей в городе Джизак и 10 лидеров махаллей в Зафарабадском районе был организован учебный семинар.
В ходе семинара достигнута договоренность об обеспечении занятости молодежи в махаллях современными профессиями и организации различных мероприятий и проектов. Проведена разъяснительная работа в рамках привлечения молодежи в сферу ИКТ, выделения и порядка компенсации потребительских кредитов для молодых людей, получивших сертификаты об участии в проекте «Один миллион программистов», с целью покупки компьютера.
Также, в ходе семинара лидеры махаллей прошли регистрацию на платформе «Один миллион программистов» и получили сертификаты об участии.