• Belgilangan vazifalarni samarali va o‘z vaqtida bajarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Xususan, vazir ishtirokida “O‘zbektelekom” AK Xorazm filialida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda tasarrufdagi tashkilotlar, korxonalar va mobil aloqa operatorlarining hududiy bo‘lim va bo‘limlari rahbarlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda AKT sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va istiqbolli rejalar muhokama qilindi. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi rahbariyati viloyatda AKT sohasini rivojlantirish bo‘yicha moliyaviy ko‘rsatkichlarni e’lon qildi. Unga ko‘ra, 2020-yilda AKT xizmatlari hajmi 350 milliard so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2021-yilda bu ko‘rsatkich 420 milliard so‘mga yetgan. Joriy yilda bu ko‘rsatkichni 600 milliard so‘mga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, viloyatda telekommunikatsiya sohasini rivojlantirish bo‘yicha ham ma’lumotlar berildi. Optik tolali tarmoqlarni rivojlantirish doirasida 2020-yilda tarmoqlarning umumiy uzunligi 4 ming kilometrdan ortiqni, 2021-yilda esa 7,9 ming kilometrni tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkichni 11,8 mingtaga yetkazish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, keng polosali Internetga kirish portlari soni ham izchil ortib bormoqda. 2020-yilda bu ko‘rsatkich 155,2 mingtani, 2021-yilda 242,4 mingtani tashkil etgan, 2022-yilda 300,3 ming donaga yetkazish maqsad qilingan.
Viloyatda pochta sohasini rivojlantirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Ayni paytda Xorazm viloyatida 101 pochta aloqasi bo‘limi faoliyat yuritib, aholiga davlat, bank va sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatmoqda. Pochta obyektlarining moddiy-texnika bazasi mustahkamlandi: ularning barchasi to‘liq kompyuterlashtirilgan, yuk mashinalari, elektroskuterlar, ko‘p funksiyali mobil qurilmalar bilan jihozlangan.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari vaziri Sh.Shermatov ta’kidlaganidek, bugungi kunda viloyatda pochta aloqasini rivojlantirish, ularning moliyaviy-xo‘jalik faoliyatini, jumladan, boshqa turdagi xizmatlar ko‘rsatish hisobiga takomillashtirish va mustahkamlash zarur. Pochta aloqasi obyektlari tomonidan ko‘rsatilayotgan bank xizmatlari, jumladan, bank ilovalaridan foydalanish orqali aholini yanada faolroq xabardor qilish vazifasi qo‘yildi.
Bugungi kunda viloyatda AKT sohasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari qatorida IT-tadbirkorlik, jumladan, BPO xizmatlarini ko‘rsatish orqali IT-mahsulotlar va xizmatlar eksportini ko‘paytirish maqsad qilingan. Bu viloyatda yoshlar bandligini yanada oshirish, ularni yuqori maoshli ish bilan ta’minlash imkonini beradi. Taʼkidlanganidek, bu borada katta imkoniyatlar mavjud.
AKT vaziri belgilangan vazifalarni tezkor va samarali amalga oshirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berdi.

• Даны указания по эффективному и своевременному исполнению поставленных задач
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в рамках рабочей поездки в Хорезмскую область непосредственно ознакомился с работой, направленной на развитие ИКТ-отрасли в регионе.
В частности, при участии Министра прошло заседание в Хорезмском филиале АК «O‘zbektelekom». В нем приняли участие руководители территориальных филиалов и подразделений подведомственных организаций, предприятий и операторов мобильной связи.
В ходе заседания была обсуждена проводимая работа и перспективные планы в сфере ИКТ. Руководством территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций в Хорезмской области были озвучены финансовые показатели по развитию сферы ИКТ в регионе. Так, если в 2020 году объем ИКТ-услуг составил 350 миллиардов сумов, то в 2021 году он вырос до 420 миллиардов сумов. В текущем году намечено довести этот показатель до 600 миллиардов сумов.
Предоставлена информация о развитии телекоммуникационной сферы в регионе. Так, в рамках развития оптоволоконных сетей в 2020 году общая протяженность сетей составляла более 4 тысяч километров, в 2021-м – 7,9 тысяч километра. В текущем году запланировано довести этот показатель до 11,8 тысячи. Помимо этого, также последовательно увеличивается количество портов широкополосного доступа в интернет. Так, в 2020-м году этот показатель составлял 155,2 тысячи, в 2021-м – 242,4 тысячи, а в 2022 году намечается довести его до 300,3 тысячи единиц.
Серьезное внимание было уделено развитию почтовой сферы в регионе. В Хорезмском регионе осуществляет деятельность 101 почтовый отдел связи, которые оказывают населению государственные, банковские и страховые услуги. Укреплена материально-техническая база почтовых объектов: все они полностью компьютеризированы и оснащены грузовым автотранспортом, электроскутерами, многофункциональными мобильными устройствами.
Как отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов, сегодня в регионе необходимо развивать услуги почты, совершенствовать и укреплять их финансово-хозяйственную деятельность, в том числе за счет путем оказания других видов сервиса. Поставлена задача более активно информировать население о банковских услугах, оказываемых почтовыми объектами, в том числе за счет использования банковских приложений.
В числе приоритетных направлений развития ИКТ-сферы в регионе – IT-предпринимательство, повышение экспорта IT-продукции и услуг за счет оказания BPO-услуг. Это позволит в дальнейшем повысить занятость молодежи в регионе, обеспечить их высокооплачиваемой работой. Было отмечено, что в этом направлении имеется большой потенциал.