• Yoshlarning g‘oya va ixtirolarini to‘laqonli biznes loyihalarga aylantirish bo‘yicha takliflar berildi
Bugun, 16-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov xizmat safari doirasida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Urganch filialiga bordi.
Hozirgi kunda mazkur universitetda 2 ta fakultet tashkil etilib, 6 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va 3 ta magistratura mutaxassisliklarida 1 892 nafar talaba tahsil olmoqda. Filialdagi mavjud 73 nafar professor-o‘qituvchilardan 1 nafari fan doktori, 27 nafari fan nomzodi bo‘lib, ilmiy salohiyat 39 foizni tashkil etadi.
Bugungi kunga qadar TATU Urganch filiali 12 ta davlatning 12 ta universiteti, 20 ta kompaniya va muassasalari hamda 5 ta ilmiy-tadqiqot markazlari bilan hamkorlik o‘rnatilgan.
Yoshlarning AKT sohasidagi salohiyatini oshirish, ularning startap g‘oyalarni amalga oshirish maqsadida TATU Urganch filiali qoshida Inkubatsiya markazi tashkil etildi.
AKT vaziri Sh. Shermatov yoshlar tomonidan yaratilgan ixtirolar bilan tanishib, ularni bozor talabidan kelib chiqib optimallashtirish va to‘laqonli biznes loyihalarga aylantirish bo‘yicha takliflar berdi.

• Выдвинуты предложения превратить идеи и разработки молодежи в полноценные бизнес-проекты
Сегодня, 16 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе рабочего визита в Хорезмскую область посетил Ургенчский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В настоящее время в университете организовано два факультета, в котором обучается 1 892 студента по шести направлениям бакалавриата и трем направлениям магистратуры. Профессорско-преподавательский штат университета насчитывает 73 человека, из которых один доктор наук, 27 кандидатов наук. Научный потенциал вуза составляет 39 процентов.
К настоящему времени Ургенчский филиал ТУИТ установил сотрудничество с 12 университетами из 12 стран мира, 20 компаниями и учреждениями, 5 научно-исследовательскими центрами.
С целью повышения потенциала молодежи в сфере ИКТ, реализации их стартап-идей в Ургенчском филиале ТУИТ был организован Инкубационный центр.
Министр ИКТ ознакомился с разработками и дал предложения по их оптимизации исходя из требований рынка, их превращения в полноценные бизнес-проекты.