Bugun, 16-fevral kuni Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari Ko Kyu Chang boshchiligidagi delegatsiya Xorazm viloyati Urganch shahrida joylashgan 30-son informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabga bordi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov qatnashdi.
Vazirlar Mahkamasining “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida xorijiy tillarni o‘qitishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 701-sonli qaroriga asosan 2020-yilda ushbu maktabda koreys tilini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan 2 ta sinf tashkil qilinib, mazkur sinflarga test sinovlari asosida 60 nafar o‘quvchi qabul qilingan.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT–industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4851-sonli qarori ijrosi doirasida 2020-2021-o‘quv yilidan boshlab Urganch shahar 30-son ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktabi negizida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan tayanch maktabi tashkil etildi.
Bugungi kunda maktabning informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan sinflarida jami 140 nafar o‘quvchi hamda ushbu maktabning koreys tiliga ixtisoslashgan sinflarida 93 nafar o‘quvchi fanlarni chuqurlashtirilgan holda o‘rganmoqda. Mazkur maktabda informatika va robototexnika sinf xonalari hamda raqamli kutubxona tashkil qilindi. Xonalar zamonaviy ko‘rinishda ta’mirlandi hamda zarur kompyuter texnikalari va boshqa vositalar bilan jihozlandi.
Tadbir davomida IT maktabda tahsil olayotgan o‘quvchilar bilan suhbat uyushtirilib, fikr va takliflar almashildi. Xorijiy mehmonlar IT maktab faoliyati va o‘quvchilarga yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdilar.

• При подготовке IT кадров необходимо широко применять современные педагогические методики и информационно-коммуникационные технологии
Сегодня, 16 февраля, делегация во главе с заместителем Министра внутренних дел и безопасности Республики Корея Ко Кю Ченг в рамках своего визита в Республику Узбекистан посетила специализированную школу с углубленным изучением информатики и информационных технологий №30 в городе Ургенч Хорезмской области.
В мероприятии также принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 августа 2019 года №ПКМ-701 «О мерах по дальнейшему совершенствованию качества преподавания иностранных языков в образовательных учреждениях» в данной школе было организовано два класса по углубленному изучению корейскому языку, куда на тестовой основе было принято на обучение 60 учеников.
Помимо этого, в рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 начиная с 2020/2021 учебного года на базе специализированной школы №30 в городе Ургенч была организована специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В настоящее время в специализированных классах школы по информатике и информационным технологиям на узбекском и русском языках обучается 140 учеников, и 93 ученика обучаются в спецклассах корейскому языку. В данной школе организованы учебные классы информатики и робототехники, а также цифровая библиотека. Аудитории отремонтированы в соответствии с современными требованиями и оснащены необходимой компьютерной и другой техникой.
В ходе визита была организована беседа учащимися школы, прошли презентации разработок. Зарубежные гости непосредственно ознакомились с деятельностью школы и дали высокую оценку условиям, созданными в школе для учеников.