• Asosiy maqsad – mahalliy yoshlarga AKT sohasida o‘z salohiyatini amalga oshirish uchun qulay sharoit yaratish
Bugun, 16-fevral kuni Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari Ko Kyu Chang boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasiga xizmat safari doirasida IT Parkning Urganch filialiga bordi va Inkubatsiya markazining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov va Xorazm viloyati hokimi F. Ermanov qatnashdi.
IT Park Urganch filialida mahalliy IT kompaniyalar uchun barcha sharoitlar yaratilgan bo‘lib, unda yuqori tezlikdagi internet aloqa va zamonaviy kompyuter texnikasi bilan jihozlangan ofislar, kovorking markazi tashkil etilgan. Hozirgi kunda filialda 9 ta rezident faoliyat ko‘rsatadi va 40 ga yaqin startap loyihalar amalga oshirilmoqda. Ulardan 5 tasi moliyalashtirilgan.
Ayni vaqtga kelib, IT Park Urganch filiali qoshida 13 ta Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi, 13 ta IT maktab hamda BPO yo‘nalishi bo‘yicha maktab faoliyat ko‘rsatmoqda. IT Park tomonidan amalga oshirilayotgan yirik IT loyihalardan biri – “Bir million dasturchi” doirasida Xorazm viloyatida jami 300 mingdan ortiq tinglovchilar tahsil olib, ulardan 270 ming nafari kurslarni muvaffaqiyatli tamomlab, sertifikatlarni qo‘lga kiritishdi.
Shuningdek, bugun IT Park Urganch filiali qoshida Inkubatsiya markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur markazni ochishdan maqsad – mahalliy yoshlar uchun o‘z startap g‘oya va biznes loyihalarni hayotga tatbiq etishga barcha sharoitlarni yaratishdan iborat. Mazkur markaz zarur jihozlar va kompyuter uskunalari, ya’ni noutbuk, interaktiv doskalar, multimediya proyektorlar, printerlar va boshqa qo‘shimcha jihozlar bilan jihozlangan.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov bugungi kunda Koreya Respublikasi bilan keng qamrovli ikki tomonlama hamkorlik aloqalari o‘rnatilganligini, boshqa sohalar kabi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishida ham ishlar jadal su’ratlarda olib borilayotgani, IT Parkning Urganch filiali qoshida Inkubatsiya markazining ochilishi ham ana shunday hamkorlikning samarasi ekanligini alohida ta’kidladi.
“Zamonaviy matematika va axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asos solgan buyuk olim Muhammad al-Xorazmiy vatanida koreyalik hamkorlar ko‘magida ilk IT markazlardan biri ochilayotgani g‘oyat ramziy ma’noga ega. Davlatimiz rahbari Koreya Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklikni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Mazkur markazning ochilishi esa ana shu g‘oyalarning amaliy timsolidir” – dedi AKT vaziri Sh. Shermatov.
Ma’lumot uchun aytish kerakki, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Koreya Respublikasining Davlat boshqaruvi va xavfsizlik vazirligi o‘rtasida elektron hukumatni yanada rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi o‘zaro Anglashuv memorandumi imzolangan. Mazkur memorandumga muvofiq, IT Park filiallarining 4 ta hududda tashkil etilayotgan IT o‘quv markazlarini zarur kompyuter texnikalari va boshqa qurilmalar bilan texnik jihozlash uchun moliyaviy qo‘llab-quvvatlanishi ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv davomida “Techbika” loyihasi ishtirokchilarini taqdirlash marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, tadbir qatnashchilari IT Parkning Urganch filiali rezidentlari tomonidan ishlab chiqilgan startap loyihalari bilan tanishdi.

• Основная цель – создать условия для местной молодежи по реализации своего потенциала в сфере ИКТ
Сегодня, 16 февраля, делегация во главе с заместителем Министра внутренних дел и безопасности Республики Корея Ко Гю Чанг в рамках своего визита в Республику Узбекистан посетила филиал IT Park в городе Ургенч и приняла участие в торжественной церемонии открытия Инкубационного центра.
В церемонии принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов и хоким Хорезмской области Фарход Эрманов.
В Ургенчском филиале IT Park созданы все условия для местных IT-компаний: современные офисы, коворкинг-центр, оснащенные высокоскоростной интернет-связью и современной техникой. В настоящее время в филиале осуществляют свою деятельность 9 резидентов и осуществляется порядка 40 стартап-проектов, в том числе в рамках программ инкубации и акселерации. Из них пять уже получили финансирование.
При Ургенчском филиале IT Park осуществляют свою деятельность 13 Учебных центров цифровых технологий, 13 IT-школ и одна специализированная BPO-школа. Также в рамках одного из крупных проектов, реализуемых IT Park - проекта "Один миллион программистов" в Хорезмской области обучается свыше 300 тысяч слушателей, из которых порядка 270 тысяч получили сертификаты об успешном окончании курсов.
В рамках визита в Ургенчский филиал IT Park также состоялась церемония открытия Инкубационного центра.
Основная цель открытия данного центра – создание условий для местной молодежи по реализации своих стартап-идей и бизнес-проектов. Центр оснащен необходимой техникой и компьютерным оборудованием, в том числе ноутбуками, интерактивными досками, мультимедийными проекторами, принтерами и другим дополнительным оборудованием.
Выступивший в начале мероприятия с приветственным словом Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов отметил, что сегодня с Республикой Корея установлены широкие двусторонние партнерские связи, наряду с другими направлениями динамичными темпами развивается сотрудничество в сфере ИКТ. Открытие центра является результатом плодотворного сотрудничества между двумя странами.
– Весьма символично, что один из первых IT-центров при поддержке корейских партнёров открывается на Родине великого ученого Мухаммада ал-Хоразмий, заложившего фундамент современной математики и информационно-коммуникационных технологий. В ходе своего государственного визита в Республику Корея глава государства дал поручение поднять партнёрские отношения между нашими странами на новый уровень. И открытие данного центра является практическим воплощением этих идей - отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов.
Следует добавить, что между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея был заключен Меморандум о взаимопонимании в рамках сотрудничества в сфере электронного правительства. В рамках меморандума предусмотрено финансирование с целью укомплектования учебных центров при филиалах IT Park в четырех регионах современной компьютерной техникой и другим оборудованием.
В ходе встречи также состоялась церемония награждения участниц проекта “Techbika”. Гости ознакомились со стартап-проектами, разработанными резидентами Ургенчского филиала IT Park.