• AKT vaziri IT Park rezidenti “Exadel” kompaniyasi bilan eksportga ishlaydigan yuqori maoshli qo'shimcha ishchi o'rinlarini ko'paytirish istiqbollarini muhokama qildi
Joriy yilning 15-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov va “Exadel” IT-Park rezident kompaniyasi bosh direktor Elena Krukovskaya ishtirokida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda IT-xodimlarni tayyorlash, “Exadel” faoliyatini kengaytirish imkoniyatlari, tashkilot faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratish, shuningdek, O‘zbekistonga yetakchi mutaxassislarni jalb etish masalalarini muhokama qildilar.
“Exadel” IT kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda o‘z faoliyatini kengaytirishni davom ettirish, IT-mutaxassisliklari bo‘yicha yanada ko‘proq yoshlarni o‘qitish va ularni o‘z jamoasiga qabul qilish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarga o‘rgatishda va tajriba hamda bilim bilan almashish maqsadida senior mutahassislarni jalb qilishda ko‘maklashish  istagini bildirdi.
O‘z navbatida, AKT vaziri Sh. Shermatov kompaniyaga yoshlarni o‘qitish, tajribali xorijlik mutaxassislarni jalb etish bo‘yicha rejalashtirilgan vazifalarni bajarishda qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ta’kidladi. Vazir kompaniya faoliyatini kengaytirish, o‘z vakolatxonalarini ochish va yoshlarni O‘zbekiston hududlarida, xususan, Farg‘ona vodiysida IT sohasiga jalb etish, bu yerda katta IT-hamjamiyat tashkil etishni taklif qildi.
Bundan tashqari, AKT vaziri Sh. Shermatov ayni damda “IT-Visa” deb nomlangan keng ko‘lamli loyiha ishlab chiqilayotganini, bu katta mutaxassislarni O‘zbekistonga ko‘chirish jarayonini soddalashtirishga yordam berish hamda ularning kasbiy faoliyati va umuman hayot kechirishi uchun qulay sharoitlar yaratishini aytdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar yaqin kelajakda O‘zbekistonda IT-mutaxassislarining o‘sishi va rivojlanishi uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish maqsadida yuqoridagi barcha vazifalar ustida ishlash uchun kuchlarni birlashtirishga kelishib oldilar.
“Exadel” 1998-yilda tashkil etilgan xalqaro IT kompaniyasi bo‘lib, dasturiy ta’minot ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi.
Bugungi kunda kompaniyaning AQSH, Germaniya, Polsha, Litva, Ukraina, Belarus, Rossiya, Oʻzbekiston va Gruziyadagi vakolatxonalarida 2000 ga yaqin xodimlar faoliyat ko‘rsatadi.
Ayni vaqtga qadar qadar “Exadel” kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasida qariyb 70 kishi ishlaydi. Yil oxirigacha bu raqam 300 taga yetishi kutilmoqda.

• Министр ИКТ обсудил с резидентом IT Park - компанией "Exadel" перспективы увеличения числа нацеленных на экспорт высокооплачиваемых рабочих мест
15 февраля этого года состоялась онлайн-встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с компанией-резидентом IT Park «Exadel» в лице операционного директора Елены Круковской.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы по подготовке IT-кадров в Узбекистане, возможности расширения деятельности «Exadel», создания комфортных условий для деятельности организации, а также привлечения senior-специалистов в нашу страну.
Представители IT-компании «Exadel» выразили желание продолжать расширять свою деятельность на территории Республики Узбекистан, обучать еще больше молодежи IT-специальностям и принимать их в свою команду, привлекать senior-специалистов в страну для помощи начинающим локальным разработчикам в обучении и обмене опытами и знаниями.
Со своей стороны, Шерзод Шерматов отметил, что готов оказывать поддержку в выполнении намеченных задач компании по обучению молодежи и привлечении опытных зарубежных специалистов. Министр предложил компании расширять свою деятельность, открывать свои офисы и привлекать молодежь к сфере IT в регионах Узбекистана, в частности, в Ферганской долине, где можно будет создать крупное IT-сообщество.
Кроме того, Шерзод Шерматов сообщил, что на данный момент идет разработка масштабного проекта под названием IT-Visa, который поможет упростить процесс релокации senior-специалистов в Узбекистан и позволит создать комфортные условия для их профессиональной деятельности и жизни в целом.
По итогу встречи, стороны договорились объединить усилия для работы над всеми вышеуказанными задачами, чтобы в ближайшем будущем создать в Узбекистане еще больше возможностей для роста и развития IT-специалистов.
Exadel — международная IT-компания, основанная в 1998 году, занимающаяся разработкой программного обеспечения и IT-консалтингом. На сегодняшний день штат компании составляет около 2000 сотрудников в США, Германии, Польше, Литве, Украине, Беларуси, России, Узбекистане и Грузии.
Представительство компании Exadel зарегистрировано на территории Республики Узбекистан и является резидентом IT Park. На сегодняшний день в офисе Exadel в Узбекистане работают около 70 человек. К концу года это число планируется довести до 300.