• O‘zbekiston va Koreya o‘rtasida AKT sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda
Tashrif chog‘ida xorijiy mehmonlar universitetda talabalar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Shuningdek, iqtidorli talabalar tomonidan ixtiro qilingan startaplarning taqdimotlari o‘tkazildi.
Tashrif doirasida Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari Ko Kyu Chang hamda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov Toshkent shahridagi Inha universitetida bo‘lib o‘tgan “Raqamli hukumat” mavzusidagi seminarda ham ishtirok etishdi. Seminarda xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda Birlashgan Millatlar Tashkilotining xalqaro indekslar ko‘rsatkichlari asosida mamlakatlarning elektron hukumat rivojlanishini baholash metodologiyasi, elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro tajriba va O‘zbekistonda elektron hukumatni rivojlantirishda mavjud dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, elektron hukumatni rivojlantirish doirasida O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasida hamkorlik faol rivojlanmoqda. Koreyalik ekspertlar ishtirokida Axborot-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish bo‘yicha Kompleks dastur ishlab chiqilib, o‘z ichiga respublikaning telekommunikatsiya texnologiyalari, tarmoqlari va infratuzilmani rivojlantirish, infotizim va ma’lumotlar bazasini yaratish tadbirlarini qamrab oladi.
Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalini yaratishda ham koreyalik sheriklar katta hissa qo‘shgan. Ular ko‘magi bilan “Elektron hukumat to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni ishlab chiqilgan va qabul qilingan.
Elektron hukumat sohasida hamkorlikni mustahkamlash maqsadida 2020-yil oktabr oyida O‘zbekiston Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Davlat boshqaruvi va xavfsizlik vazirligi o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya ekspertlar guruhi tashkil etildi. Hozirgi kunda O‘zbekiston-Koreya ekspertlar guruhi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining maslahatchisi, elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya ekspertlar guruhi rahbari Koh Taek Jin boshchiligida O‘zbekistonda elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.

• Сотрудничество между Узбекистаном и Кореей в сфере ИКТ выходит на новый уровень
Сегодня, 15 февраля, делегация во главе с заместителем Министра внутренних дел и безопасности Республики Корея в рамках своего визита в Республику Узбекистан посетила Университет Инха в Ташкенте.
В ходе визита Министр внутренних дел и безопасности Республики Корея Ко Кю Ченг и Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов приняли участие в семинаре, проводимом в Университете Инха в Ташкенте на тему "Цифровое правительство". В ходе семинара были обсуждены актуальные вопросы методологии оценки развития электронного правительства страны на основе международных индексов ООН с привлечением зарубежных экспертов, применение зарубежного опыта по вопросам развития электронного правительства в Республике Узбекистан.
Следует отметить, что Узбекистан и Республика Корея развивают активное сотрудничество в рамках электронного правительства. Так, при участии корейских экспертом была разработана Комплексная программа по развитию информационно-коммуникационной системы, включающая проекты по развитию телекоммуникационных технологий, сетей и инфраструктуры связи страны, мероприятия по созданию комплексов инфосистем и баз данных.
Важный вклад корейские партнеры внесли в создание Единого портала интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ). При их поддержке также был разработан и принят Закон Республики Узбекистан «Об электронном правительстве».
С целью дальнейшего укрепления сотрудничества в области электронного правительства в октябре 2020 года был заключен Меморандум о взаимопонимании между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея. В соответствии с документом организована Узбекско-корейская экспертная группа в рамках сотрудничества в сфере электронного правительства и цифровой экономики. В настоящее время Узбекско-корейская экспертная группа во главе с советником Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, руководителем Узбекско-корейской экспертной группы в рамках сотрудничества в сфере электронного правительства и цифровой экономики Кох Таек Жин осуществляют свою деятельность в рамках развития электронного правительства в Узбекистане.
Как отметили зарубежные гости, вопросы развития электронного правительства занимают важное место в рамках цифровой трансформации общества, создания удобств для граждан. И для реализации этих задач необходимо подготовить высококвалифицированные IT-кадры, используя передовой международный опыт.