• Raqamlashtirish jarayonlarini joriy etishda Estoniya tajribasidan ham foydalaniladi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos boshchiligidagi delegatsiya Estoniya Respublikasi Iqtisodiyot va kommunikatsiyalar vazirligida Estoniya hukumatining axborot texnologiyalari bo‘yicha direktori janob Luukas Kristyan Ilves bilan uchrashdi. Uchrashuvda davlat sektorida axborot texnologiyalaridan keng foydalanish, Estoniya elektron hukumatni rivojlantirishda tajribalar o‘rganish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, aholining raqamli ko‘nikmalarini oshirish va inson kapitalini rivojlantirish bo‘yicha takliflar berildi.
AKT vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos “Raqamli Oʻzbekiston – 30” strategiyasi doirasida raqamlashtirish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va tadbirlar taqdimotini oʻtkazdi. Shuningdek, IT-mutaxassislarni tayyorlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar va IT-tadbirkorlikda yaratilayotgan imkoniyatlar alohida taʼkidlandi.
Shu bilan birga, elektron hukumatni joriy etishning texnik jihatlarini o‘rganish maqsadida Estoniya hukumati bosh texnik direktori janob Kristo Vaher bilan ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyaga davlat organlari, jumladan, davlat xizmatlarini ko‘rsatish jarayonlarini avtomatlashtirish bo‘yicha ma’lumotlar taqdim etildi. Avtomatlashtirish jarayonining muhim jihati – yagona strategiyani ishlab chiqish va davlat organlarining axborot tizimlari va resurslarini o‘zaro integratsiyalashuvini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi. Davlat organlarida ochiq kodli dasturiy ta’minotdan foydalanish masalalari ham muhokama qilindi.

• Будет использован опыт Эстонии в рамках процессов цифровизации
Делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с первым заместителем Министра ИКТ Олегом Пекось провела встречу в Министерстве экономики и коммуникаций Эстонской Республики проведена встреча делегации с IT-директором правительства Эстонии Луукас Кристьян Ильвес. На встрече обсуждались вопросы внедрения информационных технологий в государственном секторе, изучения опыта Эстонии в рамках развития электронного правительства.
Также выдвинуты предложения по повышению цифровых навыков населения и развитию человеческого капитала.
Первый заместитель Министра ИКТ Олег Пекось провел презентацию о проводимых реформах и мероприятиях по цифровизации в рамках Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030». Отдельно отмечены осуществляемые меры по подготовке IT-специалистов и представляемых возможностей IT-предпринимательству.
В целях изучения технических аспектов внедрения электронного правительства проведена встреча с главным техническим директором правительства Эстонии Кристо Вахер.
Представлена информация об автоматизации процессов в государственных органах, в том числе при оказании государственных услуг. Как было отмечено, важным аспектом в ходе автоматизации является выработка единой стратегии и обеспечение взаимной интеграции информационных систем и ресурсов государственных органов. Обсуждены вопросы использования программного обеспечения с «открытым кодом» в государственных органах.
По итогам встречи стороны выразили заинтересованность в дальнейшем обмене опытом в сфере цифровых технологий.