• Elektron hukumatni rivojlantirishda Estoniya Respublikasining tajribasi o‘rganilmoqda
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining “Raqamli O‘zbekiston salohiyatini oshirishga ko‘maklashish” qo‘shma loyihasi doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos boshchiligidagi delegatsiya elektron hukumatni ishlab chiqish va joriy etish tajribasi bilan tanishish maqsadida Estoniya Respublikasiga tashrif buyurdi.
Tashrifdan asosiy ko‘zlangan maqsad – O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reytinglardagi o‘rnini yaxshilash, elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirish, elektron hukumat arxitekturasi va tuzilmasini optimallashtirish, shuningdek, “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida raqamlashtirish loyihalari samaradorligini oshirishdan iborat.
Ta’kidlash kerakki, bugungi kunda Estoniya elektron hukumatni joriy etish va rivojlantirish bo‘yicha Yevropa hamda dunyoda yetakchilardan biri hisoblanadi. Hozirgi kunda Estoniya elektron hukumat reytingida dunyoda 3-o‘rinni egallab turibdi.
Tashrif davomida vazirning birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos O‘zbekistonda raqamli iqtisodiyot, elektron hukumat va elektron davlat xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishtirdi.
Bundan tashqari, majlisda Davlat boshqaruvi akademiyasi boshqaruvi raisi, ijrochi direktori X. Astok qutlov nutqi bilan so‘zga chiqib, elektron hukumat va raqamli elektron iqtisodiyotni rivojlantirishda o‘zaro hamkorlik muhimligini ta’kidladi.

• Изучается опыт Эстонской Республики в области развития электронного правительства
В рамках проекта «Содействие в повышении потенциала цифрового Узбекистана» делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с первым заместителем Министра ИКТ Олегом Пекось посетила с визитом Эстонскую Республику с целью обмена опытом по разработке и внедрению электронного правительства.
Основная цель визита – улучшение места Республики Узбекистан в международных рейтингах, совершенствование системы оказания электронных государственных услуг, оптимизация архитектуры и структуры электронного правительства, а также повышение эффективности проектов по цифровизации в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030».
Следует отметить, что Эстония сегодня является одним из лидеров в Европе и в мире в области внедрения и развития электронного правительства. В настоящее время эта страна занимает третье место в мире в рейтинге электронного правительства.
В ходе визита первый заместитель Министра Олег Пекось ознакомил с осуществляемыми в Узбекистане реформами в области развития цифровой экономики, электронного правительства и электронных государственных услуг.
На встрече с приветственным словом выступил председатель правления Академии электронного управления, исполнительный директор Х. Асток, который отметил важность сотрудничества между двумя странами в рамках развития электронного правительства и цифровой экономики.