Ochilish marosimi davomida AKT vaziri Sh. Shermatov IT-inkubatsiya markazida yoshlar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Mazkur markaz zamonaviy kompyuter texnikasi va yuqori tezlikdagi internet aloqa bilan ta’minlanib, u yerda dasturlash va robototexnika hamda shaxmat-shashka xonalari tashkil etilgan.
Shundan so‘ng yoshlar tomonidan ixtiro qilingan ishlanmalarning taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Soha rahbari tomonidan ularni kelgusida real loyihalarga aylantirish, ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va jahon bozoriga eksport qilish tavsiyalari berildi.
Tashrif chog‘ida AKT vaziri Sh. Shermatov TATU Nukus filialining faoliyati va kelgusidagi rejalari bilan yaqindan tanishdi.
Toshkent axborot texnologiyalari universititetining Nukus filiali O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2002-yil 30-maydagi “Kompyuterlashtirishni yanada rivojlantirish va axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish to‘g‘risida”gi farmoni va 2005-yil 2-iyuldagi “Axborot texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Hozirgi kunda TATU Nukus filialida 2 ta fakultet tashkil etilib, bakalavriatning kunduzgi ta’lim shaklida 7 ta, sirtqida 3 ta yo‘nalishlar hamda magistraturada 3 ta mutaxassislik bo‘yicha jami 1870 nafar talaba tahsil olmoqda. Universitetda 71 nafar professor-o‘qituvchilar, shulardan 4 nafar fan doktori va professor, 18 nafar fan nomzodlari faoliyat ko‘rsatmoqda. TATU Nukus filialining ilmiy salohiyati 30,1 foizni tashkil etadi.
Tashrif doirasida universitetda tahsil olayotgan talabalar bilan suhbat uyushtirildi. Suhbat davomida yoshlarni qiziqtiradigan barcha masalalar ham batafsil muhokama qilindi. Yoshlar o‘zlarining fikr va takliflarini bildirdilar.

• Министр ИКТ посетил Нукусский филиал ТУИТ и принял участие в церемонии открытия IT-инкубационного центра
Сегодня, 7 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил Нукусский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В начале визита Министр ИКТ Ш. Шерматов принял участие в церемонии открытия IT-инкубационного центра при Нукусском филиале ТУИТ.
В рамках церемонии открытия центра руководитель отрасли ознакомился с созданными условиями в IT-инкубационном центре. Данный центр оснащен современной компьютерной техникой и высокоскоростным интернетом. В нем организованы аудитории для программирования, робототехники, а также для занятий шахматами и шашками.
После состоялась презентация разработок, созданных студентами университета. Были даны рекомендации по их воплощению в полноценные проекты, налаживанию их производства и экспорта.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился с деятельностью и дальнейшими планами Нукусского филиала ТУИТ.
Нукусский филиал Ташкентского Университета Информационных Технологий был создан как региональный филиал при Ташкентском университете информационных технологий в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2002 года.
В настоящее время в Нукусском филиале Ташкентского университета информационных технологий организовано два факультета. По семи направлениям бакалавриата, трем направлениям магистратуры и трем направлениям заочного образования обучается 1870 студентов. В университете осуществляет деятельность 71 преподаватель, в том числе 4 доктора наук, 18 кандидатов наук. Научный потенциал Нукусского филиала ТУИТ составляет 30,1 процента.
В рамках визита также была организована беседа со студентами. В ходе беседы были подробно обсуждены интересующие молодежь актуальные вопросы. Молодые люди высказали свои мнения и предложения.