• Taxtako'pir tumanidagi chekka ovul aholisi optik tola orqali yuqori tezlikdagi internet tarmog'iga ulanmoqda
Mamlakatimizda aholini sifatli telekommunikatsiya xizmatlari bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shu maqsadda “O‘zbektelekom” AK tomonidan respublikaning eng olis hududlarini yuqori tezlikdagi internet tarmog‘i bilan ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
Jumladan, kompaniyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali tomonidan 2022-yilning yanvar oyi davomida Nukus shahar markazidan 126 kilometr, tuman markazidan esa 16 kilometr uzoqlikda joylashgan “Janadarya” OFY hududidagi 100 dan ziyod xonadonlar GPON texnologiyasi asosida internet tarmog‘iga ulanmoqda.
So‘nggi ikki oy mobaynida hududga 14 kilometr uzunlikda optik tolali aloqa liniyasi yotqizilib, 1024 ta  abonentga mo‘ljallangan OLT qurilmasi o‘rnatilgan.
Aytish mumkinki, Qoraqalpog‘iston Respublikasida aholini yuqori tezlikdagi internet tarmog‘i bilan ta’minlash maqsadida 2021-yilda 3 500 kilometrdan ziyod optik tolali aloqa liniyalari qurilib, sifatli xizmat ko‘rsatilgan.

• Жители отдаленных аулов Тахтакупырского района подключаются к оптоволоконной высокоскоростной интернет-сети
В республике уделяется особое внимание обеспечению населения качественными телекоммуникационными услугами. С этой целью АК “Узбектелекомпроводит системную работу по обеспечению высокоскоростным интернетом самых отдаленных районов республики.
В частности, республиканским филиалом компании в Республике Каракалпакстан в течение января 2022 года более ста домов на территории сельского схода граждан «Жанадарья», расположенного в 126 километрах от центра Нукуса и в 16 километрах от районного центра Тахтакупырского района, были подключены к сети Интернет на основе технологии GPON.
За последние два месяца на территории проложено 14 километров волоконно-оптической линии связи, установлено 1024 абонентских устройств OLT.
Следует отметить, что для обеспечения населения Республики Каракалпакстан высокоскоростным интернетом в 2021 году было проложено более 3500 километров волоконно-оптических линий связи.