• Toshkent va Namangan viloyatlaridagi yangi IT-maktablar uchun kompyuter texnikalari yetkazildi
Toshkent hamda Namangan viloyatlarida yangi tashkil etilgan IT-maktablar uchun Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan kompyuter texnikalari topshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 6-oktyabrdagi “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integrasiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ - 4851 – son qarori qabul qilingan edi.
Unga muvofiq, Toshkent viloyatida 8 ta (Parkent tumani 8-son, Piskent tumani 5 son, Nurafshon shahar 9 son, Angren shahar 4 son, Oxangaron shahar 2 son, Chirchiq shahar 14 son, Bo‘stonliq tumani 2 son, Yangiyo‘l shahar 8 son) “Informatika va axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab”lar tashkil etilib, mazkur maktablar moddiy texnik bazasini mustaxkamlash maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 128 dona zamonaviy kompyuter qurilmalari taqdim etildi.
Shuningdek, Namangan viloyatining Pop tumani 40-son, Chortoq tumani 8-son, Uychi tumani 22-son, Uchqo‘rg‘on tumani 2-son, Norin tumani 34-son va Chust tumani 6-son umumta’lim maktablariga 96 dona zamonaviy kompyuterlar (monobloklar) topshirildi.
Tashkil etilgan maktablar shahar va tuman hokimliklari tomonidan zamonaviy talablar asosida ta’mirlangan bo‘lib, xar bir maktabda o‘quvchilar chuqurlashtirilgan darslar asosida o‘qitilmoqda.

• Новая компьютерная техника передана IT-школам в Ташкентской и Наманганской области
Новым IT-школам, организованных в городе Ташкенте и Наманганской области, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций была передана компьютерная техника.
Напоминаем, что 6 октября 2020 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией».
В соответствии с ним, в Ташкентской области было организовано 8 IT-школ (в школе №8 Паркентского района, школе №5 Пскентского района, школе №9 Нурафшанского района, школе №4 города Ангрен, школе №2 Ахангаранского района, школе №14 города Чирчик, школе №2 Бостанлыкского района, школе №8 Янгиюльского района). С целью укрепления их материально-технической базы Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций было передано 128 единиц компьютерной техники.
Также, ряду IT-школ в Наманганской области (школе №40 Папского района, школе №8 Чартакского района, школе №22 Уйчинского района, школе №2 Учкурганского района, школе №34 Нарынского района, школе №6 Чустского района) было передано 92 единицы компьютерной техники.
Организованные IT-школы были отремонтированы в соответствии с современными требованиями, и в каждом из них было налажено углубленное изучение ИКТ.