Qoraqalpog‘iston Respublikasida 2021/2022-o‘quv yilida faoliyat boshlagan 7 ta informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablarga kompyuter qurilmalari yetkazib berildi.
Prezidentning 2020-yil 6-oktabrdagi “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi.
Unga muvofiq, 2021–2023-yillar davomida respublikaning barcha shahar va tumanlarida jami 205 ta IT-maktablarni tashkil etish belgilangan.
Shu munosabat bilan 2021/2022 o‘quv yilida Qoraqalpog‘istonda faoliyat boshlagan 7 ta (Qo‘ng‘irot tumanidagi 39-son, Muynoq tumanidagi 8-son, Taxiatosh tumanidagi 6-son, Taxtako‘pir tumanidagi 6-son, Xo‘jayli tumanidagi 6-son, Ellikqal’a tumanidagi 61-son va Qorao‘zak tumanidagi 6-son) maktablarga AKT vazirligi tomonidan 112 ta kompyuter texnikalari topshirildi.
Ma’lumot o‘rnida, ushbu maktablarda mahaliy xokimliklar tomonidan joriy ta’mirlash ishlari olib borildi, bezatish ishlari yakunlanib, zamonaviy maktab ko‘rinishiga keltirildi.

• Семи новым IT-школам в Каракалпакстане вручили компьютерную технику
Семи новым специализированным школам с углубленным изучением информатики и информационных технологий в Республике Каракалпакстан, начавшим свою деятельность в 2021/2022 учебном году, вручили компьютерную технику.
Напоминаем, что 6 октября 2020 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией». В соответствии с ним, в течение 2021-2023 годов во всех районах и городах республики будут созданы 205 специализированных IT-школ.
В связи с этим в 2021/2022 учебном году семи специализированным IT-школам, начавшим свою деятельность в Республике Каракалпакстан (школа №39 Кунградского района, школа №8 Муйнакского района, школа №6 Тахиаташского района, школа №6 Тахтакупирского района, школа №6 Ходжелйиского района, школа №61 Элликкалъинского района и школа №6 Караузакского района), было вручено 112 единиц компьютерной техники.
Следует отметить, что в данных школах местными властями были завершены ремонтные работы, и школы работают в соответствии с современными требованиями.