• Samarqand viloyatida “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida umumta’lim maktablari o‘quvchilari o‘rtasida IT-tanlov o‘tkazildi
11.01.2022
Samarqand viloyatida “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida umumta’lim maktablari o‘quvchilari  o‘rtasida bo‘lib o‘tgan IT-tanlovning viloyat bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovda “Bir million dasturchi” loyihasining bitiruvchi sertifikatiga ega bo‘lgan 7-11-sinf o‘quvchilari 4 ta – Full-stack, Android, Front-end va ma‘lumotlar tahlilchisi yo‘nalishlarida ishtirok etdi.
Mazkur tanlov yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash, umuta’lim maktablaridagi iqtidorli yoshlarni saralab olish, kelgusida yetuk dasturchi bo‘lib yetishishlari uchun ularni rag‘batlantirish hamda yanada ruhlantirish maqsadida tashkil etildi. Tanlovda jami viloyat bo`yicha 3 mingdan ziyod yosh bevosita ishtirok etdi.
Joriy yilning 6-7-yanvar kunlari mazkur tanlovning shahar va tumanlar bosqichlari o‘tkazilib, unda har bir yo‘nalishda g‘olib bo‘lgan 3 nafardan iqtidorli maktab o‘quvchisi aniqlandi va viloyat bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
Viloyat bosqichida 180 nafar o‘quvchi ishtirok etib, har bir yo‘nalish bo‘yicha g‘oliblar aniqlandi. Viloyat bosqichida 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan ishtirokchilar zamonaviy noutbuk, 2-o‘rinni g‘oliblari planshet va 3-o‘rinni egalari mobil telefonlar bilan taqdirlandi. Shu bilan birga, tadbir davomida shahar va tuman bosqichilari g‘oliblari ham taqdirlandi. Ushbu bosqichda 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan ishtirokchilarga noutbuk, 2-o‘rinni egallaganlarga planshet va 3-o‘rinni qo`lga kiritganlarga elektron kitoblar bilan taqdim qilidni.

• В Самаркандской области прошел IT-конкурс среди учеников школ в рамках проекта «Один миллион программистов»
11.01.2022
В Самаркандской области прошел областной этап IT-конкурса среди учеников общеобразовательных школ в рамках проекта «Один миллион программистов». Данный конкурс был организован среди учеников общеобразовательных школ, и в нем приняли участие ученики 7-11 классов по четырем направлениям: Full-stack, Android, Front-end и анализ данных.
Данное мероприятие было организовано с целью подготовки высококвалифицированных специалистов, отбора талантливых молодых ребят, стимулирования их деятельности с целью их подготовки и поддержки в качестве опытных программистов. В нем приняло участие свыше трех тысяч молодых людей.
6-7 января текущего года прошли городские и районные этапы конкурса, по итогам которым определились по три победителя, получившие путевку в областной этап.
На областном этапе приняли участие 180 учеников, по каждому направлению выявлены лучшие. Победителям были вручены современные ноутбуки, занявшим вторые места – планшеты и удостоенным третьего места – мобильные телефоны. Вместе с этим также прошли церемонии награждения победителей городских и районных этапов, по итогам которых обладатели первого места получили ноутбуки, второго места – планшеты и третьего места – электронные книги.
В церемонии награждения приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, хокимията Самаркандской области, областного управления народного образования, подведомственных предприятий и организаций, представители широкой общественности.