• AKT sohasida kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimi yo‘lga qo‘yildi
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Ushbu tizim orqali maktab yoshidan boshlab o‘quvchilarni ushbu sohaga jalb qilish hamda ularning qiziqishlarini qo‘llab quvvatlab kelinmoqda.
2020 yilda 14 ta tayanch AyTi-maktablar ochilgan bo‘lsa, 2021  o‘quv yilidan yana 86 maktablar o‘z faoliyatini boshladi. Ularda axborot texnologiyalarini chuqurlashtirib o‘qitish uchun barcha zaruriy sharoitlar, moddiy-texnik baza bilan ta’minlandi.
Ushbu maktablarga Davlat test markazi bilan hamkorlikda o‘quvchilar 5-sinfdan imtihonlar asosida saralab olindi. Bugungi kunda ularda 4 mingdan ortiq o‘quvchilar tahsil olmoqda.
2023 yilda esa, ularning soni 205 taga yetkazilib, 30 mingdan ziyod o‘quvchilar raqamli texnologiyalarga chuqurlashgan holda o‘qitiladi.
Shuningdek, 205 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari orqali tinglovchilar kompyuter savodxonligi, dasturlash asoslari, robototexnika, veb va mobil ilovalar yaratish, raqamli tadbirkorlik asoslari va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha o‘qitilmoqda.
Bundan tashqari, respublikaning 14 ta hududida “AyTi” texnikumlar faoliyati yo‘lga qo‘yilib, ularda dasturiy injiniring, kompyuter injiniring, axborot xavfsizligi, telekommunikatsiya texnologiyalari kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 ming nafarga yaqin o‘quvchilar o‘qitilmoqda.
Mazkur texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilari o‘z sohasiga mos bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha kirish imtihonlarisiz yakka tartibdagi suhbat orqali oliy ta’lim muassasalarida 2-kursdan o‘qishini davom ettirish huquqiga ega bo‘lishadi.
Bundan tashqari Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning 6 ta hududiy (Nukus, Urganch, Qarshi, Samarqand, Farg‘ona, Nurafshon) filiallarida malakali oliy ma’lumotli kadrlar tayyorlab kelinmoqda.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida 15 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 33 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, filiallarda 5 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 3 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarida bugungi kunda 1 000 nafarga yaqqin professor-o‘qituvchilar faoliyat yuritib, ularda jami 21 mingdan ortiq talabalar tahsil olmoqda.
Raqamli texnologiyalarning rivojlanish tendensiyasidan kelib chiqib, joriy o‘quv yilda ushbu universitetda sun’iy intellekt, mexatronika va robototexnika, kiberxavfsizlik injiniringi kabi jami 10 dan ortiq yangi yo‘nalishlar tashkil qilindi.
Shuningdek, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallari qoshidagi 6 ta akademik litseylarning “Aniq fan-1(texnika)” va “Aniq fan-2 (iqtisod)” yo‘nalishlarida 3 minga yaqin o‘quvchilar tahsil olmoqda.
Shu bilan bir qatorda, “AyTi” soha uchun xorijiy oliy ta’lim muassasalari tomonidan ham kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.
Toshkent shahridagi Inxa universitetida 2 ta (Kompyuter va dasturiy injiniring, Logistika) bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 1 ta (Raqamli transformatsiya) magistratura mutaxassisligida jami 1709 nafar talaba taxsil olmoqda. Shu bilan birga ushbu talabalarga 36 nafar professor-o‘qituvchilar ta’lim bermoqda.
Toshkent shahridagi Amiti universitetida 5 ta (Iqtisodiyot, Turizm boshqaruvi, Biznes boshqaruvi, Axborot texnologiyalari, Kompyuter fanlari va injiniringi) bakalavriat ta’lim yo‘nalishi hamda 1 ta (Axborot texnologiyalari) magistratura mutaxassisligida jami 1000 nafar yaqin talaba taxsil olmoqda. Shu bilan birga ushbu talabalarga 23 nafar professor-o‘qituvchilar ta’lim bermoqda.

• Налажена система непрерывной подготовки кадров в сфере ИКТ
В сфере информационно-коммуникационных технологий налажена система непрерывной подготовки кадров. Посредством данной системы молодежь привлекается в данную сферу начиная со школьной скамьи, поддерживаются их стремления и интересы.
Если в 2020 году было открыто 14 базовых IT-школ, то в 2021 году начали свою деятельность еще 86 таких школ. В них созданы все необходимые условия, в том числе материально-техническая база, для углубленного изучения информационно-коммуникационных технологий.
Отбор учеников в данные школы начинается с 5-го класса на основе тестовых испытаний, разработанных совместно с Государственным тестовым центром. В настоящее время в них обучается более 4 тысяч учеников.
В 2023 году их число будет доведено до 205 единиц, и свыше 30 тысяч учеников будут обучаться цифровым технологиям на углубленной основе.
Также налажено обучение в 205 Учебных центрах цифровых технологий компьютерной грамотности, основам программирования, робототехнике, созданию веб- и мобильных приложений, основ цифрового предпринимательства и по другим актуальным IT-направлениям.
Помимо этого, в 14 регионах республики налажена деятельность IT-техникумов, в них обучается порядка 8 тысяч учащихся. Преподавание в IT-техникумах ведется по предметам программный инжиниринг, компьютерный инжиниринг, информационная безопасность, телекоммуникационные технологии.
Успешно окончившие в IT-техникумах обучение выпускники имеют возможность продолжить обучение в высшем учебном заведении начиная со второго курса без вступительных экзаменов, на основе индивидуального собеседования.
Помимо этого, подготовка кадров высшего звена осуществляется в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его шести филиалах в Нукусе, Ургенче, Карши, Самарканде, Фергане, Нурафшане.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий налажена подготовка кадров по 15 направлениям бакалавриата и 33 направлениям магистратуры.
Также, в филиалах осуществляется обучение по пяти направлениям бакалавриата и трем направлениям магистратуры.
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах в настоящее время преподает около тысячи профессоров и преподавателей. Количество студентов превышает 21 тысячу.
Исходя из тенденций развития цифровых технологий, в текущем учебном году в университете было налажено преподавание по более десяти новым направлениям, в том числе по направлениям искусственного интеллекта, мехатроники и робототехники, инжиринга в сфере кибербезопасности.
Также, при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и его филиалах налажена деятельность шести академических лицеев по направлениям «Точные науки (Техника)» и «Точные науки (Экономика». В них обучается более трех тысяч учащихся.
Наряду с этим, налажена подготовка кадров со стороны зарубежных вузов.
В Университете Инха в Ташкенте обучается 1 709 студентов по направлениям компьютерного и программного инжиниринга, логистики в бакалавриате и цифровой трансформации в магистратуре. Преподавание в университете осуществляют 36 профессоров и преподавателей.
В Университете Амити в Ташкенте обучается порядка тысячи студентов по направлениям экономики, менеджмента туризма, бизнес-управления, информационных технологий, компьютерного и программного инжиниринга в бакалавриате и информационных технологий в магистратуре. Преподавание в вузе осуществляют 23 профессора и преподавателя.