• Sirdaryo viloyatida sayyor qabul o‘tkazildi
Sirdaryo viloyati Guliston shahrida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan sayyor qabul o‘tkazildi. Alisher Navoiy nomli Axborot kutubxona markazi binosida bo‘lib o‘tgan mazkur sayyor qabulda Vazirlikning Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi, vazirlik tizimiga kiruvchi Sirdaryo viloyati soha tashkilotlari va mobil aloqa operatorlari rahbarlari, fuqarolar, tashkilot xodimlari ishtirok etdi.
Tadbir boshida 2021 yil Sirdaryo viloyatida axborot texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tildi.
Vazirlik faoliyatidan kelib chiqib, aholi vakillari telekommunikatsiya xizmatlari, dasturiy mahsulotlar, IT-ta’lim yo‘nalishlari bilan bog‘liq savollariga javob olib, yangiliklar bilan tanishdilar.
Savol-javoblarga boy bo‘lgan uchrashuvda fuqarolar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasiga daxldor o‘zlarini qiynayotgan muammolarni, masalalarni ko‘tarib chiqdilar. AKT sohasi rivoji uchun bu masalalar qatorida, yurtdoshlarimiz sohani rivojlantirish yuzasidan taklif va istaklarini bildirdilar.
Mazkur sayyor qabulda ko‘tarilgan muammo va masalalar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan soha tizimidagi tegishli tashkilot rahbarlari ishtirokida joyiga chiqan holda o‘rganilib, Bunyodkor MFY, Do‘stlik MFY, Buyuk kelajak MFYga GPON texnologiyasida yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulash ishlari amalga oshirildi.
Shuningdek, sayyor qabul doirasida viloyat soha korxona va tashkilotlari tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar hamda qurilmalarining ko‘rgazmasi tashkil etildi hamda mobil aloqa operatorlari tomonidan “Yangi yil” bayrami munosabati bilan raqamlarni harid qilishda aksiyalar (80 foizli chegirmalar) tashkil qilindi.

• В Сырдарьинской области прошел выездной прием
В городе Гулистан Сырдарьинской области Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций был проведен выездной прием. В выездном приеме, проведенном в информационно-библиотечном центре имени Алишера Навои, приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Сырдарьинской области, подведомственных организаций и мобильных операторов связи, а также граждане.
В начале встречи была дана информация о проведенной работе по развитию сферы информационно-коммуникационных технологий в Сырдарьинской области.
Исходя из деятельности Министерства, представители населения получили ответы на свои вопросы в области оказания телекоммуникационных услуг, программных продуктов, IT-образования.
В рамках встречи, прошедшей в оживленном духе, граждане обратились со своими проблемами и вопросами, связанными со сферой ИКТ. Также были высказаны предложения и пожелания по развитию самой отрасли.
По поднятым на встрече проблемам и вопросам было проведено изучение на месте при участии руководителей подведомственных организаций. Осуществлены работы по подключению к высокоскоростной интернет-сети в махаллях «Бунедкор», «Дустлик», «Буюк келажак» на основе технологии GPON.
Также в рамках выездного приема были организованы выездные услуги и показ оборудования со стороны подведомственных предприятий и организаций. Мобильными операторами связи была проведена акция по продаже номеров на льготной основе по 80-процентной скидке.