• 2022 yilda axborot texnologiyalari eksportini oshirish va xizmatlar sifatini yaxshilash orqali aholini rozi qilish eng muhim ustuvor vazifa ekanligi belgilandi
2021-yil 28-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Hay’atining kengaytirilgan majlisi o‘tkazildi.
Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida (IT Park) bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Vazirlikning markaziy apparati, tizimdagi korxona va tashkilotlar va ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirok etdilar.
Hay’at yig‘ilishini Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri, Hay’at raisi Sh. Shermatov olib bordi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. M. Mirziyoyev rahbarligida 2021 yil 24-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish borasidagi islohotlar natijadorligi hamda sohani yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida o‘tkazilgan yig‘ilishdagi berilgan topshiriqlarning ijrosini tashkil etish vazifalari muhokama etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Vazirliklar, davlat qo‘mitalari, davlat boshqaruvining boshqa organlari va xo‘jalik birlashmalari rahbarlari o‘rinbosarlarining faoliyati samaradorligini hamda maqsadli vazifalarga erishishlarini baholashning asosiy mezonlarini tasdiqlash to‘g‘risida” 2021 yil 28 iyuldagi 467-son qarorining ijrosini ta’minlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
“Davlatimiz Rahbari aynan axborot texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha alohida ustuvor vazifalarni belgilab berdilar. 2028 yilga qadar dasturiy mahsulotlar va xizmatlar eksportini 1 milliarddan oshirishni asosiy maqsad sifatida belgilab oldik. Shunda IT Park ham o‘ziga xos megaproyektga aylanadi. Uning boshqa sohalar eksportidan juda katta farqi ham bor, ya’ni bunday eksportda O‘zbekistonda qo‘shilgan qiymat deyarli 100 foiz bo‘ladi, uni amalga oshirish uchun qo‘shimcha import mahsulot yoki xom ashyo kerak bo‘lmaydi.
1 ta eksportda ishlaydigan xodim 2000 dollar o‘rtacha oylik olsa, bir yilda uning maoshining o‘zi 24 ming dollar eksport daromadini olib keladi, shunday xodimlarning soni 40 mingdan ortsa, ularning oyligini o‘zidan deyarli 1 milliard dollar eksport daromadi yurtimizga kirib keladi. 4,5 yil avval dasturchilar uchun Prezident Farmoni bilan alohida soliq muhiti yaratilganidan keyin, dasturlash xizmatlari 50 barobardan ortiq oshgani faqat boshlang‘ich qadam bo‘ldi. – dedi AKT vaziri Sh. Shermatov.
Shu bilan birga Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatovning mamlakatimizda raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha olib boriladigan ishlarni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab berdi.
Yig‘ilishda elektron hukumat tizimini joriy etish va shu yo‘nalishdagi reytingda yuqoriga ko‘tarilish muhim ekanligi belgilandi.
Eng birinchilardan biri bu – infratuzilma komponenti, ya’ni qishloq joylargacha yuqori tezlikdagi internetni yetkazib borish dolzarb vazifa bo‘lib turibdi. Uch yil davomida asosan ijtimoiy-siyosiy ob’ektlarga optik tola tortilishi bo‘yicha katta ishlar amalga oshirildi. Endi shu olib borilgan optik tolani o‘sha joylarda yashaydigan aholiga yetkazib berish qoldi. Buning uchun biz joylardagi portlar sonini kamida 1 milliontaga oshirishimiz kerak. Shunda kamida bir millionta qo‘shimcha abonentga xizmat ko‘rsatishga imkoniyat bo‘ladi», – dedi AKT vaziri.
Davlat organlaridagi mavjud raqamli ma’lumotlardan xususiy sektor vakillari tomonidan ham axborot xavfsizligi talablariga rioya etgan holda foydalanish imkoniyatini yo‘lga qo‘yish zarurligi ta’kidlandi.
“Besh tashabbus” doirasida yoshlarni dasturlash tillariga bepul o‘qitish maqsadida “Bir million dasturchi” va boshqa shu kabi loyihalarga yoshlarni kengroq jalb qilib, ularni malakali kadrlar sifatida yetishtirish, IT sohasiga jalb qilish va shu orqali oilalarning ma’lum miqdorda moddiy barqarorligini yaxshilashga e’tibor qaratish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
2022-2026 yillarda AKT sohasini rivojlantirish uchun umumiy qiymati 1,5 milliard dollar miqdoridagi investitsiya loyihalarini amalga oshiriladi.
2026 yil yakuniga qadar Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladigan elektron davlat xizmatlari sonini 610 taga yetkaziladi.
2022 yil ikkinchi yarmidan boshlab axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida yuqori malakali xorijiy mutaxassislarni jalb etish hamda xorijiy investorlarga qulay shart-sharoit yaratish maqsadida ularga va ularning oila a’zolariga O‘zbekiston Respublikasida mehnat va investitsiya faoliyatini olib borishlari uchun soddalashtirilgan tartibda viza berish va uzaytirish tizimi joriy etiladi.
Shu bilan bir qatorda, Vazirlik oldiga 2022 yilda axborot texnologiyalari eksportini oshirish va xizmatlar sifatini yaxshilash orqali aholini rozi qilish eng muhim ustuvor vazifa ekanligi belgilandi
Hay’at majlisida vazir o‘rinbosarlari, markaziy apparati, shuningdek tizimdagi korxona va tashkilotlar rahbar-xodimlarining kun tartibida belgilangan masalalar yuzasidan hisobotlari eshitildi.
Hay’at majlisida ko‘rilgan masala yuzasidan vazirlikning tegishli boshqarma va bo‘lim rahbarlarining ushbu masalalar to‘g‘risidagi fikrlari tinglandi.
Kun tartibida ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan Vazirlik Hay’atining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘yicha tegishli qarori qabul qilindi.

• Приоритетная задача — повышение экспорта информационных технологий и удовлетворение потребностей населения за счет повышения качества услуг
28 декабря 2021 года прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
В заседании, прошедшем в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park), приняли участие руководители центрального аппарата Министерства, подведомственных предприятий, организаций и образовательных учреждений.
Расширенное заседание провел Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Ш. Шерматов.
На заседании были рассмотрены задачи по исполнению поручений, определенных Президентом Ш. Мирзиёевым 24 декабря 2021 года в рамках презентации по результативности проектов в сфере информационных технологий и цифровой экономики, разработки мер по поднятию отрасли на новый уровень.
«Руководитель страны выдвинул приоритетные задачи по развитию сферы информационных технологий. В качестве основной цели мы определили повышение экспорта программной продукции и услуг до 1 миллиарда долларов. Тогда IT Park превратится в мегапроект. Следует отметить, что его экспортная составляющая существенно отличается от экспорта в других отраслях, поскольку прибавочная стоимость в этом случае составляет почти 100 процентов, и для его реализации не требуется дополнительный импорт продукции или сырья.
Один работающий на экспорт сотрудник со средней заработной платой в 2000 долларов уже в год приносит экспортный доход в размере 24 тысячи долларов. Если количество таких сотрудников превысит 40 тысяч, то за счет их заработной платы уже в нашу страну поступит экспорт в размере 1 миллиарда долларов. После создания отдельной налоговой среды для программистов в соответствии с Указом Президента 4,5 года назад, увеличение объема программных услуг в 50 раз – это только первый шаг в достижении этой цели, - отметил Министр ИКТ Ш. Шерматов.
Также были рассмотрены вопросы по обеспечению исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июля 2021 года №ПКМ-467 «Об утверждении основных критериев оценки эффективности деятельности и достижения целевых задач заместителей руководителей министерств, государственных комитетов, иных органов государственного управления и хозяйственных объединений».
Наряду с этим, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов определил конкретные задачи по поднятию на новый уровень работ по развитию цифровой экономики и электронного правительства.
На совещании в качестве важного направления был определен вопрос по внедрению системы электронного правительства и повышения рейтинговых показателей.
В числе первостепенных задач – инфраструктурный компонент, т.е. обеспечение сельских районов высокоскоростным интернетом. В течение трех лет была проведена серьезная работа по прокладке оптоволоконных линий связи к социальным и общественным объектам. Теперь предстоит работа по обеспечению населения оптоволоконной связью. Для этого необходимо увеличить количество портов на местах как минимум до 1 миллиона штук. В таком случае будет создана возможность оказания услуг по меньшей мере еще одному миллиону абонентов, - подчеркнул Министр ИКТ.
Была отмечена необходимость создания возможности для представителей частного сектора по использованию цифровых данных государственных органов в соответствии с требованиями безопасности.
С целью бесплатного обучения молодежи языкам программирования в рамках Пяти инициатив приоритетной целью также определено широкое привлечение молодежи к участию в проекте «Один миллион программистов» и других подобных проектах, их подготовка как квалифицированных кадров, привлечение в сферу IT и тем самым улучшение их семейного материального положения.
В течение 2022-2026 годов с целью развития сферы ИКТ будут реализованы инвестиционные проекты в размере 1,5 миллиарда долларов.
К концу 2026 года посредством Единого портала интерактивных государственных услуг количество оказываемых госуслуг будет доведено до 610.
Начиная со второй половины 2022 года с целью привлечения высококвалифицированных зарубежных специалистов в сфере ИКТ и создания условий для иностранных инвесторов будет внедрена упрощенная система выдачи и продления виз им и членам их семьи для трудовой и инвестиционной деятельности.
Вместе с этим, главной и приоритетной задачей Министерства определено повышение экспорта информационных технологий и удовлетворение потребностей населения за счет повышения качества услуг.
На заседании были заслушаны отчеты заместителей Министра ИКТ, центрального аппарата Министерства, руководителей и сотрудников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по вопросам, вынесенным на повестку дня.
Были выслушаны мнения руководителей соответствующих управлений и отделов Министерства по поднятым на расширенном коллегиальном заседании вопросам.