Bugun, 25-dekabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov poytaxtimizdagi Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkiga bordi. Bu erda yangi qurilayotgan zamonaviy majmua qurilishlarining bugungi holati bilan yaqindan tanishdi.
Bugungi kunda 20-25 qavatli 6 ta ofis binosi qad ko‘targan. Konferensiya zali qurilishi yakuniy bosqichga kirgan.
Bu yerda jami 17 ta imorat barpo etiladi. Ular 9 balldan yuqori zilzilaga chidamli bo‘ladi.
Texnologik parkda IT-tashkilotlar, universitet, konferensiya zali, kovorking markazi o‘zaro uzviy faoliyat olib boradi. Majmua hududida xizmat uylari, mehmonxona, kafe va restoranlar, do‘konlar, sport maydoni, dam olish joylari ham bo‘ladi. Yer ostida 3 qavatli avtoturargoh quriladi.
Habaringiz bor Prezident Shavkat Mirziyoyev  joriy yil 11-dekabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkini borib ko‘rgan edi.
Davlatimiz rahbari qurilish jarayoni bilan tanishgan vaqtda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda uning tizimidagi quyi tashkilotlarni shu yerga ko‘chirib, bank va IT-kompaniyalarni jalb etib, texnoparkni yaxlit kompleks tarzida rivojlantirish, soha vakillari uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi..
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov aynan Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan berilgan topshiriqlarning bajarilish jarayoni bilan tanishdi va olib borilayotgan ishlarni jadallashtirish boyicha takliflarini aytdi.

• Министр ИКТ обозначил задачи по ускорению работ по строительству нового комплекса IT Park
Сегодня, 25 декабря, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) и непосредственно ознакомился с созидательной работой по возведению нового современного комплекса.
В настоящее время здесь возведено 6 офисных зданий высотой в 20-25 этажей. В заключительной фазе - строительство конференц-зала.
В целом на территории комплекса будет возведено 17 зданий с уровнем сейсмостойкости до 9 баллов.
В технологическом парке будут совместно действовать IT-организации, университет, конференц-зал и коворкинг-центр. На территории комплекса расположатся также служебное жилье, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивные площадки и места отдыха. Предусмотрена трехуровневая подземная парковка.
Как известно, 11 декабря этого года Президент Шавкат Мирзиёев посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий.
Ознакомившись с ходом строительства, глава государства поручил переместить сюда Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, подведомственные организации, привлечь банки и IT-компании, развивать технологический парк как интегрированный комплекс, создать благоприятную среду для специалистов сферы.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов ознакомился с ходом исполнения поручений Президента Шавката Мирзиёева и внес предложения по ускорению проводимых работ.