• Toshkent shahridagi Inha universitetida hakaton o‘tkazilmoqda
2021-yilning 24-dekabr kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, IT Park, BMTTDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan hamda Toshkent shahridagi Inha universiteti, Raqamli texnologiyalar va sun'iy intellektni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti, shuningdek, KASH APP bilan birgalikda tashkil etilgan “Voice Ai Challenge Uzbekistan” uch kunlik hakatoni start oldi.
Ushbu hakaton o‘zbek tilida so‘zlashuvchi foydalanuvchilar uchun botlar, ilovalar va boshqa raqamli yechimlarni ishlab chiqishga bag‘ishlangan. Yechimlar Uzbekvoice.ai loyihasi doirasida toʻplangan oʻzbek tilining ovozli maʼlumotlari asosida yaratiladi.
Ishtirokchilar o'z loyihalari ustida ishlab, IT-mutaxassislardan yordam va maslahatlar oladilar.
Tadbir 26-dekabrgacha davom etadi va eng yaxshi ishtirokchilar qimmatbaho sovg‘alar – noutbuklar, planshetlar va smartfonlar bilan taqdirlanadilar.

• В Университете Инха в Ташкенте проходит хакатон
24 декабря 2021 в Университете Инха в Ташкенте стартовал трехдневный хакатон «Voice Ai Challenge Uzbekistan», организованный Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park, ПРООН в Узбекистане, совместно с Университетом Инха в Ташкенте, Научно-исследовательским институтом развития цифровых технологий и искусственного интеллекта, а также KASH АPP.
Данный хакатон посвящён разработке ботов, приложений и других цифровых решений для узбекоязычных пользователей. Решения будут создаваться на основе голосовых данных узбекского языка, собранных в рамках проекта Uzbekvoice.ai.
Участники смогут начать работу над своими проектами, проработать минимально жизнеспособный продукт. Они найдут своих единомышленников, а также получат сопровождение и советы от экспертов в сфере IT.
Мероприятие продлится до 26 декабря включительно, а лучшие участники получат ценные призы — ноутбуки, планшеты и смартфоны.