• Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “O‘zbekiston pochtasi” AJ tomonidan 2021 yilda amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida brifing bo‘lib o‘tdi
Bugun, 23-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi.
Mazkur brifingda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Axborot xizmati rahbari Sh. Axmatov ta’kidlaganidek, oxirgi yillarda aholining uzog‘ini yaqin, og‘irini yengil qilish maqsadida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Aloqa vositalarining eng qadimgisi hisoblangan pochta aloqasi sohasida keyingi paytlarda qator muammolar ko‘zga tashlanib qolgan edi. Ana shu muammolarni hal qilish, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarning oldini olish, sohani bugungi kun talabi darajasiga ko‘tarish uchun 2020 yil 5 oktabr kuni tomonidan mamlakatimiz Rahbari Milliy pochta tizimini isloh kilishga bag‘ishlab yig‘ilish o‘tkazildi va bir qator topshiriqlar berildi. 2020 yil 14 dekabr kuni, Prezidentimizning “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–4921-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan:
• 2021-2023 yillarda pochta aloqasini rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xarita”;
• 2021-2025 yillarda pochta aloqasining rivojlanishining maqsadli ko‘rsatkichlari;
• 2021 yilda 42 ta namunaviy tumanlarda (shaharlarda) pochta aloqasi korxonalarini transformatsiya qilish loyihalarini ko‘zda tutuvchi “Yo‘l xarita”lar tasdiqlandi.
Qaror ijrosini ta’minlash maqsadida 2021 yilda “O‘zbekiston pochtasi” AJ faoliyatini transformatsiya qilish, moddiy-texnik bazasini takomillashtirish va ish faoliyatini “raqamlashtirish”, shuningdek, pochta va kuryerlik xizmatlarini ko‘rsatish ko‘lamini kengaytirish, elektron tijorat, bank va davlat xizmatlarini ko‘rsatishni joriy etish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirildi, jumladan:
“O‘zbekiston pochtasi”ning mavjud axborot tizimlari yangilandi, To‘lovlarni qabul qilish va pul o‘tkazmalari bo‘yicha avtomatlashtirilgan tizim yangilanib, “AVVAL” brendi ostida ishga tushirildi hamda uning mobil ilovasi ham yaratildi.
Bugungi kunda mazkur tizimda 60 dan ortiq to‘lovlarni qabul qilish imkoniyati yaratildi. Shuningdek, pochtalonlar 1 000 ta mobil qurilmalar bilan ta’minlandi. Endilikda pochtalonlar xizmat ko‘rsatish hududida aholidan turli to‘lovlarni onlayn rejimda qabul qilishi mumkin bo‘lsa, aholi esa uyidan chiqmasdan to‘lovlarni onlayn ravishda amalga oshirishi mumkin.
Pochta aloqasining an’anaviy xizmatlarini takomillashtirish, ularni raqamlashtirish, jo‘natmalarni qabul qilish, saralash, onlayn rejimda kuzatib borish va yetkazish jarayonlariga axborot texnologiyalari va tizimlarini joriy etish maqsadida “Pochta xizmatlarini ko‘rsatish jarayonlarini avtomatlashtirish tizimi” ishlab chiqildi va ishga tushirildi.
Chekka hududlardagi 750 ga yaqin pochta aloqasi obyektlarida bank xizmatlarini, jumladan bank kartalarini pul mablag‘lari bilan to‘ldirish va naqd pul yechish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi. Buning natijasida chekka hududlarda yashovchi aholiga bank xizmatlaridan foydalanishlariga qulayliklar yaratildi.
Yana bir narsani alohida ta’kidlash kerakki, bugun respublikamizning chekka hududlarda yashovchi aholi uchun 930 ga yaqin pochta aloqa obyektida 30 turdan ortiq davlat xizmatlarini ko‘rsatish yo‘lga qo‘yildi.
Oddiy tilda aytganda endi aholi davlat va bank xizmatlaridan foydalanish uchun tuman markaziga borishi shart emas. Eng yaqin pochta bo‘limiga borib, bunday xizmatlardan foydalanishi mumkin.
Ma’lumki, axborot texnologiyalari rivojlanishi bilan elektron tijorat bozori ham rivojlandi. Bu jarayonda onlayn savdo maydonlarining ahamiyati juda ham yuqori. Ana shunday ehtiyojlarni qondirish, bu jarayonda faol ishtirok etish maqsadida mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini onlayn sotish va mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi “UNISAVDO” onlayn savdo maydonchasi yaratildi. Hozirgacha 300 dan ortiq tadbirkorning 15 000 ga yaqin mahsulotlari maydonchaga joylashtirildi.
Ushbu maydoncha tadbirkorlarning mahsulotlarini respublikamizning barcha viloyatlarida sotish hamda aholining ushbu mahsulotlarni onlayn sotib olish imkoniyatini yaratdi.
Elektron tijorat bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlarga qulayliklar yaratish maqsadida Toshkent shahrida, Andijon viloyatining Asaka tumanida, Buxoro viloyatining Vobkent tumanida va Xorazm viloyatining Urgench shahrida 4 ta logistika markazi qurilishi boshlandi. Qurilish ishlarini yil oxiriga qadar yakunlash rejalashtirilgan.
Mazkur logistika markazlari eng avvalo internet-savdo maydonchalari egalariga o‘z mahsulotlarini saqlash, ya’ni omborxona muammosini hal etadi hamda internet-savdo maydoncha orqali xarid qilingan mahsulotlarni shu yerning o‘zida qisqa muddat ichida qadoqlanib, mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beradi.
Shuningdek, “Gibrid pochta” tizimi takomillashtirilib, Yagona milliy tizim joriy etildi. Gibrid pochta xizmatning afzalligi shundaki, davlat organlari va tashkilotlari pochta jo‘natmalarini konvertga solish, unga marka yopishtirish, oluvchining manzillarini yozish va pochtaga olib kelish vazifalaridan holi bo‘lishadi.
Endilikda davlat organlari va tashkilotlari ish joylaridan xatni elektron shaklda yuboradi, oluvchining manziliga xizmat ko‘rsatadigan tuman va shahardagi pochta aloqasi bog‘lamasi uni qog‘oz ko‘rinishda chop etib, manzilga yetkazib beradi. Buning natijasida pochta jo‘natmasini yetkazib berishdagi nazorat muddatlari qisqarishiga erishildi, ya’ni avval pochta jo‘natmalar eng chekka hududda yashovchi aholiga 6-8 kun ichida yetkazib berilgan bo‘lsa, endilikda 1-2 kun ichida yetkazib berilmoqda.
Bugungi kunda, 100 dan ortiq davlat organlari va tashkilotlari ushbu xizmatdan foydalanmoqda. Gibrid pochta jo‘natmalarining hajmi 2020 yilga nisbatan 2021 yilda 2 barobar ko‘payib, 3,5 million donani tashkil etmoqda.
Pochta almashinuvlarini amalga oshirishda foydalanilayotgan avtotransport parki yangilandi, buning uchun 110 dan ortiq katta va kichik hajmdagi yuk tashuvchi avtotransport vositalari xarid qilindi.
Buning natijasida, magistral va viloyat ichki pochta almashinuvlarining soni ko‘payishiga erishildi, jumladan avval pochta almashinuvlari haftasiga 5 marotaba o‘tkazilgan bo‘lsa, endilikda haftasiga 6 marotaba o‘tkazilmoqda.
Tumanlarda joylashgan pochta aloqasi bog‘lamalari ham qo‘shimcha avtotransport vositalari bilan ta’minlandi, ba’zi ichki marshrutlar qayta tiklandi.
Pochta jo‘natmalarni yetkazib berishdagi logistika tizimi qayta ko‘rib chiqildi. Bunda pochtalonlar elektroskuterdan foydalangan holda pochta jo‘natmalarni markazdagi pochta saralash bo‘limidan “bog‘lama-mijoz” sxemasi asosida olib, oluvchilarga yetkazib berish mexanizmi yo‘lga qo‘yildi, buning uchun 500 ga yaqin elektroskuterlar bilan ta’minlandi.
Natijada mijozlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati yaxshilandi hamda pochta jo‘natmalarni yetkazib berish vaqtini qisqartirishga erishildi, ya’ni avval pochtalonlar tomonidan pochta jo‘natmalar oluvchilarga 2-3 kun ichida yetkazib berilgan bo‘lsa, hozirgi kunda elektroskuter orqali 1 kun ichida yetkazib berilmoqda.
Aholiga pochta aloqasi xizmatlaridan kontaktsiz va kunu-tun foydalanish imkoniyatini beradigan o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatuvchi avtomatlashtirilgan pochtamatlar xizmati yo‘lga qo‘yildi. Buning uchun 30 ta pochtamatlar bilan ta’minlandi. Ushbu pochtamatlar aholi gavjum joylarga, yirik savdo markazlariga, oliy o‘quv yurtlariga va pochta aloqasi obyektlariga o‘rnatilgan.
Endilikda, jo‘natuvchi pochta jo‘natmalarini adresatning uy manziliga jo‘natmasdan pochtamatning manzili bo‘yicha jo‘natish, shuningdek adresatlar nomiga kelgan pochta jo‘natmalarini ularning xohishlariga ko‘ra uy manzillariga yetkazib berilmasdan, xavfsizligi ta’minlangan holda istalgan vaqtlarida pochta jo‘natmalarini pochtamatlardan olish, bunda pochta aloqasi xizmatlaridan kontaksiz foydalanish imkoniyati yaratildi.
Yana 150 ta pochtamat 2022 yil fevral yakuniga qadar o‘rnatish ko‘zda tutilgan.
Barcha pochta aloqasi obyektlari zamonaviy kompyuter texnikalari bilan ta’minlandi, jumladan 2 150 dan ortiq zamonaviy kompyuter texnikasi, 130 dan ortiq printer, 1 450 dan ortiq ko‘p funksiyali (printer) uskuna, 980 dan ortiq shtrix kod skaneri bilan ta’minlandi.
Aholiga pochta aloqasi xizmatlaridan foydalanishlari uchun qulaylik yaratish hamda ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida 3 ta tuman pochta aloqasi bog‘lamasi va 54 ta pochta aloqasi bo‘limlari faoliyati qayta yo‘lga qo‘yildi hamda 600 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Pochta aloqasi obyektlarida yangi xizmatlar ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilganligi munosabati bilan hamda pochta aloqasi xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazilib, 3 500 nafarga yaqin pochta xodimning malakasi oshirildi.
Bundan tashqari, har bir viloyatdan 3 tadan jami 42 ta tumanlar namuna sifatida tanlab olinib, o‘sha tumanlarda pochta aloqasi xizmatlarini rivojlantirish hamda aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlarning sifatini yaxshilash yuzasidan ishlar olib borildi amalga oshirildi, jumladan:
- pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatishni aholiga yaqinlashtirish maqsadida 14 ta Mobil aloqa bo‘limlari tashkil etildi;
Ushbu mobil aloqa bo‘limlari aholining yashash manzillariga borib, o‘sha yerning o‘zida pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatini yaratdi;
- 250 dan ortiq pochta aloqa bo‘limlari yagona korporativ dizayn asosida jihozlandi;
- 140 dan ortiq pochta aloqasi obyektlarining binosini ta’mirlab, zamonaviy ko‘rinishga keltirildi;
- 20 dan ortiq yengil konstruksiyali binolarda pochta aloqasi xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yildi;
- 310 dan ortiq pochta aloqasi bo‘limigacha 640 kilometrdan ortiq optik tolali aloqa liniyalari tortildi.
Keyingi yillarda ham “O‘zbekiston pochtasi” AJning faoliyatini takomillashtirish va rivojlantirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish, ko‘rsatilayotgan pochta aloqasi xizmatlarining sifatini yaxshilash va yangi xizmatlarni joriy etish bo‘yicha ishlar davom ettiriladi.
Birinchi navbatda, qishloq hududida joylashgan pochta bo‘limlari faoliyati samaradorligini oshirish, u yerda yashovchi aholi uchun davlat xizmatlari, bank xizmatlari va boshqa xizmatlarni ko‘rsatishga alohida e’tibor qaratiladi.

• Прошел брифинг АО «O‘zbekiston pochtasi» Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций о проведенной работе в 2021 году
Сегодня, 23 декабря, в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Президенте Республики Узбекистан прошел брифинг с участием руководителя пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматова.
На брифинге руководитель пресс-службы Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Ахматов отметил, что с целью создания удобств для граждан особое внимание уделяется дальнейшему развитию информационно-коммуникационных технологий. В одной из самых древних видов связи – почтовой сфере в последние годы наблюдалось немало проблем. С целью разрешения имеющихся проблем, предотвращения возникающих недостатков, поднятия сферы на современный уровень 5 октября 2020 года руководителем страны было проведено совещание по реформированию системы национальной почты и дан ряд поручений. 14 декабря 2020 года было принято постановление Президента №ПП-4921 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи».
В соответствии с данным поручением утверждены:
• «Дорожная карта» по развитию сферы почтовой связи в Республике Узбекистан в 2021–2023 годах;
• целевые показатели развития сферы почтовой связи в Республике Узбекистан в 2021–2025 годах;
• «дорожные карты», предусматривающие проекты трансформации предприятий почтовой связи в 42 образцовых районах (городах) в 2021 году.
С целью обеспечения исполнения постановления в 2021 году была осуществлена работа по трансформации деятельности АО «O‘zbekiston pochtasi», совершенствованию материально-технической базы и цифровизации деятельности, расширения объема почтовых и курьерских услуг, внедрению услуг электронной коммерции, банковских и государственных услуг. В частности:
Обновлены существующие информационные системы АО «O‘zbekiston pochtasi». Обновлена автоматизированная система по приему платежей и осуществлению денежных переводов и запущена под новым брендом «AVVAL», создана её мобильная версия.
В настоящее время в данной системе создана возможность осуществить более 60 видов оплаты. Также, почтальонов обеспечили мобильным оборудованием в количестве более одна тысяча. Теперь почтальоны имеют возможность принимать от населения в обслуживаемых районах различные виды оплаты в онлайн-режиме. Это также удобно и для граждан, которые могут осуществить онлайн-платежи не выходя из дома.
Была разработана и запущена Автоматизированная система по наблюдению за почтовыми услугами с целью внедрения ИКТ в процессы приема, отбора почтовых отправлений, онлайн-наблюдения за ними, а также с целью совершенствования традиционных видов услуг почтовой связи, их цифровизации.
На 750 почтовых объектах, расположенных в отдаленных районах, налажено оказание банковских услуг, в том числе услуг по пополнению бакнвоских карт, снятию наличных средств. В результате были созданы удобства для населения отдаленных районов по пользованию банковскими услугами.
Следует особо отметить, что сегодня в отдаленных районах республики на 930 почтовых объектах налажено оказание более 30 видов государственных услуг.
Одним словом, отпала необходимость для населения ехать в районный центр с целью получения банковских услуг. Теперь можно воспользоваться этими услугами в ближайшем почтовом отделении.
Общеизвестно, что развитие информационно-коммуникационных технологий идет бок о бок с развитием рынка электронной коммеции. В этих процессах весьма важна роль и торговых площадок. С целью удовлетворения этих потребностей, обеспечения активного участия была создана торговая онлайн-площадка «UNISAVDO», дающая возможность по онлайн-продаже и доставке клиентам товаров отечественных производителей. К настоящему времени на торговой онлайн-площадке размещено свыше 15 тысяч товаров от более 300 предпринимателей.
Данная торговая онлайн-площадка дает возможность реализовать продукцию предпринимателей и осуществлять покупки со стороны населения в масштабах республики.
С целью создания удобств для предпринимателей, занимающихся электронной коммерцией, в городе Ташкенте, Асакинском районе Андижанской области, Вабкентском районе Бухарской области и городе Ургенч в Хорезмской области начато строительство четырех логистических центров. Данную работу предполагается завершить к концу года.
Данные логистические центры, в первую очередь, дают возможность владельцам торговых интернет-площадок хранить свою продукцию (складское помещение), а также упаковку и доставку на месте в оперативные сроки.
Также усовершенствована система «гибридной почты» и внедрена Единая национальная система. Преимущество гибридной почты состоит в том, что государственные органы и организации освобождаются от обязанностей отправления почты в конверте, запечатывания марки, фиксации адреса получателя и доставки до почтового отделения.
Теперь государственные органы и организации получили возможность отправлять письма с рабочего места в электронном виде. Городское или районное почтовое отделение, расположенное по адресу получателя, распечатывает письмо и доставляет до адресата. В результате значительно сокращаются контрольные сроки доставки письма. Так, если ранее почтовые отправления доставлялись до самых отдаленных районов в течение 6-8 дней, то теперь этот срок сокращен до 1-2 дней.
В настоящее время данными услугами пользуются более ста государственных органов и организаций. Объем отправлений по гибридной почтой в 2021 году увеличился в два раза по сравнению с 2020 годом – до 3,5 миллиона штук.
Обновлен автотранспортный парк для почтового обмена. С этой целью было приобретено более 110 видов грузового автотранспорта большой и малой вместимости.
В результате достигнут рост межмагистрального и внутриобластного почтового обмена. В частности, если почтовый обмен ранее осуществлялся пять раз в неделю, то теперь он повысился до шести.
Районные почтовые узлы связи также обеспечены дополнительными автотранспортными средствами, восстановлен ряд внутренних маршрутов.
Пересмотрена система логистики по доставке почтовых отправлений. В этом случае налажена система по адресной доставке почтальонами почтовых отправлений при помощи электроскутеров из центральных почтовых отделений по схеме «узел-клиент». С этой целью было передано порядка 500 электроскутеров.
В результате повысилось качество оказываемых услуг за счет сокращения сроков доставки. Так, если ранее почтовые отправления доставлялись в течение 2-3 дней, то в настоящее время они доставляются при помощи электроскутеров в течение одного дня.
Налажена работа почтоматов – автоматизированных бесконтактных и круглосуточных почтовых комплексов самообслуживания. С этой целью передано 30 почтоматов. Данные почтоматы установлены в оживленных общественных местах, крупных торговых центрах, учебных заведениях и почтовых объектах связи.
Теперь создана возможность отправления почтовых рассылок по месторасположению почтомата вместо адреса получателя, с учетом всех требований безопасности и на бесконтактной основе получить посылку в почтовом узле связи. Намечено установить еще 150 почтоматов к концу февраля 2022 года.
Все объекты почтовой связи обеспечены современной компьютерной техникой, в частности, 2 150 современными компьютерами, 130 принтерами, 1 450 многофункциональными приборами (принтерами), 980 штрих-код-сканерами.
С целью создания удобств для населения при оказании почтовых услуг восстановлена деятельность трех районных почтовых узлов связи и 54 почтовых отделений связи, создано порядка 600 рабочих мест.
С учетом оказания новых видов услуг в почтовых объектах связи были проведены учебные занятия с целью повышения квалификации сотрудников почтовых служб. Квалификацию повысили порядка 3500 сотрудников почты.
Помимо этого, было отобрано 42 района в качестве образцовых (по три с каждой области). В них осуществлена работа по развитию почтовых услуг связи, повышению качества оказываемых услуг. В частности:
• организовано 14 мобильных отделений связи с целью создания дополнительных удобств для граждан. Данные мобильные отделения непосредственно выезжают на места и оказывают выездные услуги;
•  более 250 почтовых отделений связи укомплектованы на основе единого дизайна;
• отремонтировано более 140 почтовых объектов связи в соответствии с современными требованиями;
•  в более 20 зданиях легкой конструкции налажено оказание почтовых услуг;
• до 310 почтовых отделений проложены оптоволоконные линии связи протяженностью более 640 километров.
Будет продолжена работа по совершенствованию и развитию деятельности АО «O‘zbekiston pochtasi», широкому внедрению информационно-коммуникационных технологий, повышению качества оказываемых почтовых услуг, внедрению новых видов услуг.
В первую очередь, серьезное внимание будет уделяться повышению эффективности деятельности почтовых отделений в сельской местности, оказанию государственных, банковских и других видов услуг для населения.
Во-вторых, повысится качество и количество почтовых и курьерских услуг;
В-третьих, будет усовершенствована необходимая логистическая инфраструктура с целью развития электронной коммерции.
Такие вопросы и обращения, связанные с информационно-коммуникационными технологиями, поступили со стороны граждан и пользователей социальных сетей. Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций выражает готовность к сотрудничеству с представителями средств массовой информации.