• Samarqand viloyatida navbatdagi informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan IT maktab o’z faoliyatini boshladi
18.12.2021
Samarqand viloyati Pastdarg’om tumanidagi 56-son informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktabning ochilish marosimi bo`lib o`tdi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, Viloyat Xalq ta’limi boshqarmasi, Tuman hokimligi, jamoatchilik vakillari, maktab o`qituvchi va o`quvchilari ishtirok etdilar.
O’tgan davr mobaynida Samarqand viloyatida 5 ta informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilgan bo’lib, ushbu maktab oltinchisi hisoblanadi.
Mazkur maktab zamon talablari asosida ta`mirlandi va jihozlandi. Unda 2 ta informatika, robototexnika sinfxonalari va raqamli kutubxona tashkil etildi. Endilikda ushbu maktab o`quvchilariga informatika fani chuqurlashtirilib o‘qitiladi va amaliyotda bilimlarini sinash imkoniyatini beradi.

• В Самаркандской области начала свою деятельность очередная специализированная школа с углубленным изучением информатики и информационных технологий
18.12.2021
В Пастдаргомском районе Самаркандской области прошла церемония открытия специализированной школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
В церемонии открытия приняли участие представители территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, Самаркандского областного управления народного образования, хокимията Пастдаргомского района, представители широкой общественности, преподаватели и ученики школы.
Следует отметить, что за прошедший период в Самаркандской области ранее уже были организованы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. Данная школа стала шестым по счету специализированным учебным заведением, открытым в Самаркандской области.