• Chet eldagi O‘zbekiston diplomatik missiyalarining rahbarlari IT Park faoliyati bilan tanishdi
Bugun, 17-dekabr kuni, Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkida (IT Park) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish rahbariyati chet eldagi O‘zbekiston diplomatik missiyalarining rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari O. Pekos ishtirok etdi.
Uchrashuv chog‘ida сhet eldagi O‘zbekiston diplomatik missiyalarining rahbarlari IT Park faoliyati va IT-kompaniyalar hamda xorijiy investorlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan bevosita tanishdi.
Uchrashuvda ta’kidlaganidek, bugun O‘zbekistonda IT tadbirkorlikni rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Zamonaviy normativ-huquqiy baza barpo etilgan, qator soliq va bojxona imtiyozlar taqdim etilgan, respublika bo‘ylab zamonaviy infratuzilmaga ega IT parklar tashkil etilmoqda. Yurtimizda malakali IT kadrlarning yetarli ravishda mavjudligi ham muhim afzalliklaridan biridir.
Bu esa, o‘z navbatida, IT bozorini rivojlantirishga turtki berdi. Xususan, 2019-yilda IT Park rezidentlari tomonidan ishlab chiqarilgan IT mahsulot va xizmatlarning eksporti 6,2 million dollarni tashkil qilgan bo‘lsa, 2020-yilda mazkur ko‘rsatqich 16,4 million dollargacha o‘sdi. 2021-yilning birinchi yarmi bo‘yicha eksport hajmi 17 million dollarni tashkil qilib, joriy yilning oxirigacha mazkur ko‘rsatqichni 40 million dollargacha yetkazish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston IT bozoriga xorijiy investorilarni jalb qilish, IT Park rezidentlari xorijiy IT kompaniyalar bilan hamkorlikni kengaytirish masalalari mihokama qilindi.

• Главы дипмиссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT Park
Сегодня, 17 декабря, в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park) состоялась встреча руководства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций с руководителями дипломатических миссий Узбекистана за рубежом.
Во встречи принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О. Пекось.
В ходе встречи главы дипломатических миссий Узбекистана за рубежом ознакомились с деятельностью IT Park, создаваемыми возможностями для IT-компаний и иностранных инвесторов.
Как было отмечено на встрече, сегодня в Узбекистане созданы необходимые условия для развития IT-предпринимательства. Создана современная нормативно-правовая база, даны налоговые и таможенные льготы, по всей республике организуются IT-парки с современной инфраструктурой. Важным преимуществом также является достаточное наличие квалифицированных IT-кадров.
Все это, в свою очередь, дало импульс развитию IT-рынка. Так, если в 2019 году экспорт IT-продуктов и услуг, производимых резидентами IT Park составил 6,2 миллиона долларов, то в 2020 году он вырос до 16,4 миллиона долларов, а по итогам первого полугодия 2021 года уже достиг 17 миллионов долларов. Согласно прогнозам, к концу текущего года этот показатель будет доведен до 40 миллионов долларов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы привлечения зарубежных инвесторов на IT-рынок Узбекистана, расширения сотрудничества резидентов IT Park с зарубежными IT-компаниями.