• Yakkasaroy tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Yakkasaroy tumanida aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish ko‘nikmalarini shakillantirish, yoshlarga kompyuter dasturlash asoslari, robototexnika va elektron tijorat sohasida innovatsion tadbirkorlik asoslarini o‘rgatish bo‘yicha “Barkamol avlod” bolalar maktabida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining Toshkent shahar hududiy boshqarmasi, Halq ta’lim vazirligi, Toshkent shahar hokimligi, Yakkasaroy tumani hokimligi, IT Park rahbar va xodimlari hamda ustoz-murabbiylar, o‘quvchi yoshlar ishtirok etishdi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazining avvalo vazifasi o‘sib kelayotgan yosh avlodni ilm-fanga keng jalb etish, ularni axborot texnologiyalari bo‘yicha savodxonligini oshirishga qaratiladi va birinchi bosqichdagi barcha yoshlarga ta’lim bepul o‘qitiladi.
Shuningdek “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilganlar barcha fuqarolarimizni AKT yo‘nalishida o‘qitilib sertifikat beriladi va ish taklif etiladi hamda bandligi ta’minlanadi.

• В Яккасарайском районе открылся Учебный центр цифровых технологий
C целью формирования у населения и молодежи Яккасарайского района навыков широкого и эффективного использования компьютерных технологий, обучения основам компьютерного программирования, робототехники и основ инновационного предпринимательства в сфере электронной коммерции в школе «Баркамол авлод», расположенной в Яккасарайском районе, состоялась церемония открытия Учебного центра цифровых технологий.
В церемонии открытия приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства народного образования, хокимията города Ташкента, хокимията Яккасарайского района, IT Park, а также преподаватели и учащиеся школы.
Основная, первоочередная цель учебного центра — широкое привлечение молодого поколения к науке, повышение их знаний в сфере ИКТ. На первом этапе все молодые люди будут обучаться на бесплатной основе.
Также граждане, включенные в железную, женскую и молодежную тетради, будут обучаться по IT-направлению и по окончанию получат сертификаты. Будет решаться и вопрос их трудоустройства.