• Davlatimiz rahbari Mirzo-Ulug‘bek tumanida IT-park qurilishi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-dekabr kuni Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkini borib ko‘rdi.
Davlatimiz rahbari mazkur zamonaviy majmua qurilishiga 2019-yil 20-noyabrda tamal toshi qo‘ygan edi. Bu galgi tashrifda bunyodkorlik ishlarining borishi ko‘zdan kechirildi.
Bugungi kunda 20-25 qavatli 6 ta ofis binosi qad ko‘targan. Konferensiya zali qurilishi yakuniy bosqichga kirgan.
Bu yerda jami 17 ta imorat barpo etiladi. Ular 9 balldan yuqori zilzilaga chidamli bo‘ladi.
Texnologik parkda IT-tashkilotlar, universitet, konferensiya zali, kovorking markazi o‘zaro uzviy faoliyat olib boradi. Majmua hududida xizmat uylari, mehmonxona, kafe va restoranlar, do‘konlar, sport maydoni, dam olish joylari ham bo‘ladi. Yer ostida 3 qavatli avtoturargoh quriladi.
Prezidentimizga ushbu ob’ektlarda bo‘ladigan sharoitlar, sohadagi natijalar haqida ma’lumot berildi.
Zamonaviy sharoitlar yaratilib, yetuk mutaxassislar tayyorlanayotgani samarasida so‘nggi besh yilda axborot texnologiyalari sohasida eksport hajmi 50 barobardan ziyod o‘sgani qayd etildi.
– Hozirgi zamonda xizmatlarning katta qismi axborot texnologiyalari orqali ko‘rsatilayapti. Boshqa sohalarning ham samaradorligi shunga bog‘liq. Shuning uchun bu yerdagi sharoitlarni kengaytirib, zamonaviy IT-xabga aylantirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda uning tizimidagi quyi tashkilotlarni shu yerga ko‘chirib, bank va IT-kompaniyalarni jalb etib, texnoparkni yaxlit kompleks tarzida rivojlantirish, soha vakillari uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari shu yerda IT sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar va tadbirkorlar bilan suhbatlashdi, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumanidagi mahallalar raislari hamda tuman hokimining mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari bilan muloqot qildi.

• Глава государства ознакомился с ходом строительства IT-парка в Мирзо-Улугбекском районе
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабря посетил Технологический парк программных продуктов и информационных технологий.
Первый камень в фундамент строительства этого современного комплекса был заложен главой нашего государства 20 ноября 2019 года. В ходе нынешнего посещения состоялось ознакомление с уже проделанной и предстоящей работой.
В настоящее время возведено 6 офисных зданий высотой в 20-25 этажей. В заключительной фазе строительство конференц-зала.
В целом на территории комплекса будет возведено 17 зданий с высоким уровнем сейсмостойкости.
В технологическом парке будут действовать взаимосвязанно IT-организации, университет, конференц-зал и коворкинг-центр. На территории комплекса расположатся также служебное жилье, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивные площадки и места отдыха. Предусмотрена трехуровневая подземная парковка.
Президенту доложили о создаваемых условиях и достижениях сферы.
Отмечалось, что в результате создания современных возможностей и активизации подготовки квалифицированных специалистов за последние пять лет экспорт отечественного сектора информационных технологий вырос более чем в 50 раз.
– Сегодня большая часть услуг оказывается с использованием информационных технологий. Именно с ними связана результативность в других сферах. Поэтому необходимо расширить возможности данного парка и превратить в передовой IT-хаб, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Дано указание перенести сюда Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций и подведомственные ему организации, привлечь банки и IT-компании, развивать технологический парк как интегрированный комплекс, создать благоприятную среду для специалистов сферы.
Здесь же глава государства пообщался со специалистами и предпринимателями IT-cферы, а также побеседовал с председателями махаллей Мирзо-Улугбекского района и помощниками хокима района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле.