• “Voice Ai Challenge Uzbekistan” xakatoni o‘tkaziladi
Mazkur tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan IT Park, BMTTDning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Raqamli texnologiyalar va sunʼiy indrokni rivojlantirish ilmiy tadqiqot instituti, shuningdek “KASH APP” bilan hamkorlikda.
Xakaton ishtirokchilari oʻzbek tilidagi ovozli maʼlumotlar asosida ilova, bot, dastur yoki boshqa istalgan raqamli mahsulotni yaratishlari kerak.
Xakaton ishtirokchilari o‘z loyihasini amalga oshirish va minimal hayotiy mahsulotni (MVP) ishlab chiqish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bundan tashqari, xakaton doirasida ishtirokchilarga axborot texnologiyalari sohasidagi mutaxassislar ko‘mak beradi.
Xakaton yakunida ishtirokchilar tashkilotchilar tomonidan noutbuklar, planshetlar va smartfonlar koʻrinishidagi qimmatbaho sovgʻalarga ega boʻladilar.

• Состоится хакатон «Voice Ai Challenge Uzbekistan»
Организаторами мероприятия выступают Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с IT Park, ПРООН в Узбекистане, Университетом Inha в Ташкенте, Научно-исследовательский институт развития цифровых технологий и искусственного интеллекта, а также компанией «KASH АPP».
В рамках хакатона участникам необходимо будет создать приложение, бот, программу или любой другой цифровой продукт на основе голосовых данных на узбекском языке.
Участники хакатона получат возможность осуществить свой проект и разработать минимальный жизнеспособный продукт (MVP). В рамках хакатона участникам будут оказывать поддержку эксперты в сфере информационных технологий.
По окончанию хакатона участники получат ценные призы от организаторов в виде ноутбуков, планшетов и смартфонов.