• Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 29 yilligi munosabati bilan tabrigi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi Siz aziz yurtdoshlarimizni 8-dekabr – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kunga 29 yil to‘lishi munosabati bilan samimiy tabriklaydi.
Shu kunlarda yurtimizning barcha hududlarida xalqimiz tomonidan erkin va obod kelajagimiz poydevorini belgilab bergan Konstitutsiya kuni umumxalq bayrami sifatida keng nishonlanmoqda.
Bosh qomusimiz – Konstitutsiya xalqimiz siyosiy-huquqiy tafakkurining yuksak namunasi bo‘lib, u qabul qilingan kundan boshlab hozirgacha erkin va ozod, tinch va osoyishta hayotimizning qonuniy kafolati bo‘lib kelmoqda. Shuningdek, huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyati barpo etishda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Har qanday davlatning yuzi, obro‘-e’tibori uning Konstitutsiyasi hisoblanib, u davlatni davlat, millatni millat sifatida dunyoga tanitadigan bosh Qonundir. Uzoq xalq muhokamalaridan keyin qabul qilinganligi sababli ham mazkur Konstitutsiya asosida xalqimiz manfaatlariga xizmat qiluvchi qonunlar qabul qilishning o‘zbekona yo‘li shakllandi, deyish mumkin.
Mustaqil O‘zbekiston Konstitutsiyasi qabul qilinganidan buyon o‘tgan 29 yil mobaynida uning qoidalari hayotga izchil joriy etildi. Hayotimizning barcha jabhalarida yutuqlarga erishildi. Aynan mana shu hujjat sabab yurtimizda fuqarolar va millatlararo totuvlik ta’minlanib, turmush farovonligi yildan-yilga ortib bormoqda, ijtimoiy-madaniy rivojlanish, ta’lim, ilm-fan sohalarida ulkan muvaffaqiyatlarga erishib kelinmoqda.
Bugun davlat va jamiyatning asosiy maqsadi xalqimiz hayotini yanada obod va farovon qilish, yurtimizda yashayotgan, millati, tili va dinidan qat’i nazar, har bir insonga e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatishdir.
Zero, hurmatli Prezidentimiz ta’kidlaganidek, O‘zbekiston fuqarolari hamisha o‘z davlati va Konstitutsiyasi himoyasida bo‘ladi.
Mana shunday ezgu va sharafli maqsad yo‘lida keksa-yu yosh barcha vatandoshlarimiz bir tan-u bir jon bo‘lib harakat qilib kelmoqda.
Sizlarni Bosh Qomusimiz qabul qilinganligining 29 yilligi bilan yana bir bor chin qalbimizdan tabriklab, barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, shaxsiy va ijtimoiy hayotda katta muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Siz-u bizning xonadonimizni, kundan kunga chiroy ochib borayotgan go‘zal yurtimiz – O‘zbekistonni tinchlik-osoyishtalik, fayz-u baraka aslo tark etmasin!

• Поздравление Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций в связи с 29-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан
Коллектив Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан искренне поздравляет соотечественников с 29-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан.
В эти дни широко по всей республике в качестве всенародного праздника отмечается День принятия Конституции, заложившей камень в независимость нашей страны, ставшей фундаментом нашего свободного и процветающего будущего.
Основной закон нашей страны — Конституция является высоким образцом политико-правового мышления. Начиная с первых дней принятия Конституция выступает правовым гарантом нашей свободной, мирной и спокойной жизни, служит краеугольным камнем в построении демократического государства, сильного гражданского общества.
Конституция символизирует собой лицо и авторитет страны, символом государственности и самоопределения нации на международной арене. Принятая в результате долгих обсуждений Конституция стала основой для формирования узбекского пути развития путем принятия законов, служащих интересам народа.
С момента принятия Конституции прошло 29 лет, и за этот период его нормы последовательно претворялись в жизнь, были достигнуты значимые результаты. Основной Закон нашей страны стал правовой основой для межгражданского и межнационального согласия, последовательного повышения благополучия граждан, социально-культурного развития, серьезных достижений в сфере образования и науки.
Основная цель нашего государства и общества — дальнейшее повышение благополучия народа, внимание и забота к каждому гражданину независимо от его национальности, языка и вероисповедания.
Поскольку, как отмечал уважаемый Президент, граждане Узбекистана всегда будут под защитой своего государства и Конституции.
Все наши соотечественники, и стар, и млад, в едином порыве прилагают все усилия для достижения этой благородной и славной цели.
Позвольте еще раз искренне поздравить вас с 29-й годовщиной принятия Основного Закона Республики Узбекистан. Желаем вам крепкого здоровья, семейного счастья, успехов в личной и общественной жизни.