O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 6-oktabrdagi “Axborot texnologiyalari sohasida ta’lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integrasiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4851-son qaroriga muvofiq 2021-2023 yillar davomida Respublikaning barcha shahar va tumanlarida jami 205 ta informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablarni tashkil etish belgilangan.
Samarqand viloyati Samarqand tumanidagi 38-son va Oqdaryo tumanidagi 47-son umumta’lim maktablari negizida informatika va axborot texnologiyalariga ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etildi va bugun ularning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ochilish marosimlarida Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, Samarqand va Oqdaryo tumanlari hokimliklari, Xalq ta’limi viloyat boshqarmasi rahbar va xodimlari, keng jamoatchilik vakillari hamda maktab o‘quvchilari ishtirok etdilar.
Mazkur maktablar zamon talablari asosida ta’mirlanib, kerakli axborot-kommunikatsiya texnik qurilmalari bilan jihozlandi. Ularda informatika o‘quv xonalari, robototexnika va IT English o‘qitish sinfxonalari, raqamli kutubxona tashkil etildi. Endilikda ushbu maktab o`quvchilariga informatika fani chuqurlashtirilib o‘qitiladi va amaliyotda bilimlarini sinash imkoniyati yaratiladi.

• В Самаркандском и Акдарьинском районах Самаркандской области открылись специализированные школы IT-школы
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» в 2021-2023 годах во всех городах и районах намечено организовать порядка 205 специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий.
На базе школ №38 в Самаркандском районе и №47 в Акдарьинском районе Самаркандской области были организованы специализированные школы с углубленным изучением информатики и информационных технологий. Сегодня состоялись церемонии открытия данных школ.
В церемониях открытия приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, хокимиятов Самаркандского и Акдарьинского районов, областного управления народного образования.
Данные школы были реконструированы на основе современных требований и оснащены необходимым техническим оборудованием. В них были организованы учебные аудитории информатики, робототехники, а также IT-English. Теперь ученики данных школ будут углубленно изучать информатику и получат возможность применить свои знания на практике.