Bugungi kunda Navoiy viloyatida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari sohasida ta'lim tizimini yanada takomillashtirish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ularni IT-industriya bilan integratsiya qilish chora-tadbirlari to'g'risida” 2020-yil 6-oktabrdagi PQ-4851 son qarori ijrosi yuzasidan umumta'lim maktablari direktorlarini IT (axborot-kommunikatsiya texnologiyalari) sohasida bilimlarini rivojlantirish, malakasini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar qilindi.
Jumladan, barcha umumta’lim maktabi direktorlari “Rahbarlik menejmenti” kursida o‘qitilmoqda. O'qitish kursi davomiyligi bir haftani tashkil etib, bugungi kunga qadar 100 dan ortiq maktab direktorlari malakasi oshirildi.

• Директоры школ повышают свою квалификацию в Навоийском Учебном центре цифровых технологий в сфере ИКТ
В настоящее время в Навоийской области в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 6 октября 2020 года №ПП-4851 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы образования в области информационных технологий, развитию и интеграции научных исследований с IT-индустрией» осуществляется широкая работа по повышению знаний и квалификации директоров школ в IT-сфере.
В частности, директоры общеобразовательных школ проходят обучение на курсе «Управленческий менеджмент». Курс длится одну неделю, и к настоящему времени уже более ста директоров повысили свою квалификацию.