• AKT vaziri Astana Hub texnoparki faoliyati bilan tanishdi
Bugun, 4-dekabr kuni Nur-Sulton (Qozog‘iston Respublikasi) shahriga tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov boshchiligidagi delegatsiya Markaziy Osiyodagi eng yirik xalqaro texnoparklardan biri – Astana Hub faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari, jumladan, startap-industriyani rivojlantirish doirasidagi masalalar muhokama qilindi.
Delegatsiya aʼzolari Qozogʻistonning Datanomix, ConnectedHHome, Oquda va iMAS kabi IT-kompaniyalari bilan tanishdi. Tomonlar hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini bildirib, O‘zbekiston va Qozog‘iston IT-kompaniyalarining ikki davlat bozoriga kirishi masalasini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью технопарка Astana Hub
Сегодня, 4 декабря, делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан во главе с Министром Шерзодом Шерматовым, прибывшая с визитом в город Нур-Султан (Республика Казахстан), посетила один из крупнейших международных технопарков в Центральной Азии - Astana Hub.
В рамках визита обсуждены перспективные направления сотрудничества между двумя странами, в том числе в рамках развития стартап-индустрии.
Члены делегации ознакомились с передовыми решениями казахстанских IT-компаний, таких как Datanomix, ConnectedHHome, Oquda и iMAS. Стороны проявили интерес к укреплению сотрудничества и договорились рассмотреть вопрос выхода узбекистанских и казахстанских IT-компаний на рынок двух стран.
Министр ИКТ Ш. Шерматов подробно ознакомился с деятельностью Astana Hub, реализацией концепции программы “Школа 42”, а также деятельностью коворкинг-центров.