• O‘zbekiston va Misr: AKT sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Bugun, 29-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatovning Misr Arab Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Amira Faxmi bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida ikki davlatlar o‘rtasida AKT, shu jumladan elektron hukumat, raqamli iqtisodiyot, IT-ta’lim sohalarida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rib chiqildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov O‘zbekiston va Misr davlatlari o‘rtasida AKT sohasida hamkorlik istiqbollarga ega bo‘lishini ta‘kidladi.
O‘z navbatida, Misr Arab Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor Elchisi A. Faxmi O‘zbekistonda elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlarga ijobiy baho berib, kelgusida ikki davlat o‘rtasida AKT sohasida hamkorlikni rivojlantirishga e’tibor qaratishini ma’lum qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Misr oʻrtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligini hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Узбекистан-Египет: обсуждены перспективные направления сотрудничества
Сегодня, 29 ноября состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и полномочным послом Арабской Республики Египет в Республике Узбекистан, госпожой Амирой Фахми.
В ходе встречи обсуждены вопросы укрепления дальнейшего сотрудничества между двумя странами в сфере ИКТ, в том числе в рамках электронного правительства, цифровой экономики, IT-образования.
Как отметил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов, развитие сотрудничества между Узбекистаном и Египтом в сфере ИКТ имеет перспективы.
В свою очередь, Чрезвычайный и полномочный посол Арабской Республики Египет в Республике Узбекистан А. Фахми положительно оценила проводимые в Узбекистане реформы по развитию электронного правительства и цифровой экономики и выразила готовность к укреплению дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и Египтом в сфере ИКТ.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Египтом в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.