• AKT sohasida AQSh bilan hamkorlik masalalari muhokama etildi
Bugun, 23-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatovning AQShning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Daniel Rosenblum bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida AKT sohasidagi dolzarb yo‘nalishlarida, jumladan, telekommunikatsiya, IT ta’lim, IT Park yo‘nalishidagi ishlar va Elektron hukumat sohalarida hamkorlik qilish masalalar muhokama qilindi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov ta’kidlaganidek, bugungi kunda AQSh xalqaro IT bozorida yetakchilik qilayotgan davlatlaridan biri. Va bu borada ikki mamlakat orasida ikki tomonlama hamkorlik qilish, ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish muhim ahamiyatga ega.
AQShning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi D. Rosenblum O‘zbekiston IT bozori yuqori salohiyatga egalini ta’kidladi va yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli raqamli islohotlarga ijobiy baho berdi.
Tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va QASh oʻrtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Обсуждены вопросы сотрудничества с США в области ИКТ
Сегодня, 23 ноября состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Республике Узбекистан, господином Дэниелем Розенблюмом.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы сотрудничества в сфере ИКТ, в том числе в сфере телекоммуникаций, IT-образования, электронного правительства и рамках деятельности IT Park.
Как отметил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов, США является одной из ведущих IT-держав. И в этом контексте весьма важно развивать двустороннее сотрудничество между двумя странами, перенимать передовой зарубежный опыт.
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Республике Узбекистан Д. Розенблюм отметил большой потенциал IT-рынка Узбекистана и дал положительную оценку проводимым в стране цифровым реформам.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и США в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.