• AKT vaziri Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashdi
Bugun, 22-noyabr kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatovning Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyamа bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv davomida AKT sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik, sohalari va boshqa muhim masalalar muhokama qilindi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqishda  sohadagi ishlarni hamkorlikda amalga oshirishni  alohida ta’kidladi.
Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Yoshinori Fujiyama O‘zbekistonda axborot texnologiyalari sohasi rivojiga qaratilayotgan katta e’tibor va intilishni alohida ta’kidladi. Shuningdek, u ikki mamlakatni birlashtirib turuvchi omillarni sanarkan, O‘zbekiston bozoriga qiziqish tobora ortib borayotganini qayd etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 9-sentabr kuni qabul qilingan “Yaponiya xalqaro hamkorlik banki va Yaponiya tijorat banki ishtirokida investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan masalalar ham muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida tomonlar axborot texnologiyalari sohasida Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasida hamkorlikni yanada rivojlantirish boʻyicha ulkan salohiyat mavjudligi hamda bu borada barcha saʼy-harakatlarni safarbar etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

• Министр ИКТ встретился с Послом Японии в Узбекистане
Сегодня, 22 ноября состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш. Шерматова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Республике Узбекистан, господином Ёшинори Фуджияма.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в сфере ИКТ, актуальные направления и другие темы.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов особо отметил важность сотрудничества в ряде направлений с целью поднятия сферы информационно-коммуникационных технологий на качественно новый уровень.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Республике Узбекистан Ёшинори Фуджияма подчеркнул, что в Узбекистане уделяется большое внимание развитию информационных технологий в Узбекистане. Он также перечислил факторы, объединяющие две страны, особо отметив растущий интерес к рынку Узбекистана.
На встрече также были обсуждены вопросы, отраженные в постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 сентября 2020 года «О мерах по реализации инвестиционных проектов с участием Банка международного сотрудничества Японии и Коммерческого банка Японии».
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Японией в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.