• AKT vaziri Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi faoliyati bilan tanishdi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazi faoliyati bilan tanishdi.
Vazir avvaliga Markaz faoliyati va xodimlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. So‘ngra mutaxassislarning elektron hukumatni rivojlantirish yo‘lida amalga oshirilgan ishlar va yaqin muddatga mo‘ljallangan loyihalari taqdimotini tingladi.
Jumladan, Elektron hukumat reytingi, ayni paytda 2,1 milliondan ziyod foydalanuvchisiga ega Yagona identifikatsiya tizimi (ONE ID), idoralararo integratsion platforma (davlat organlari o‘rtasida ma’lumotlar almashinuvini ta’minlaydi), Axborot tizimlari va resurslarining yagona reyestri, Ma’lumotnomalar va klassifikatorlar registri, Ochiq ma’lumotlar portali, Yagona billing tizimi kabi bir qator yirik loyihalar bo‘yicha erishilgan natijalar ko‘rib chiqilib, har biri alohida muhokama qilindi.
Istiqbolga rejalashtirilgan “Aholining elektron davlat reyestri” axborot tizimi loyihasi taqdimoti muhim ekanligi, ushbu loyiha amalga oshsa, juda ko‘p muammolarga yechim topilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, Vazir Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida joriy etilayotgan xizmatlar va Markaz tomonidan qilinayotgan ishlar targ‘ibotiga ham alohida to‘xtaldi.
Elektron hukumat faoliyati, avvalo, aholimiz hayoti farovonligi uchun qaratilganmi, demak, odamlar Yagona portal xizmatlaridan oson va qulay foydalana oladigan bo‘lishi kerak. Buning uchun hamma choralarni ko‘rish zarur. Yana biror xizmat targ‘ibotida yoki elektron hukumat qilgan ishlarni xalqqa yetkazishda baland-parvoz gaplardan qochib, shunday imkoniyatlar, qulayliklar borligini oddiy-sodda qilib tushuntirish lozim", – deydi vazir.
Taqdimot davomida AKT vaziri Sherzod Shermatov elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha o‘z taklif va mulohazalarini berish barobarida, bu yo‘lda duch kelinayotgan muammolarni birgalikda o‘rganib, ularga yechim topishda albatta qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.

• Министр ИКТ ознакомился с деятельностью Центра управления проектами электронного правительства
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов ознакомился с деятельностью Центра управления проектами электронного правительства.
В начале Министр ознакомился с деятельностью Центра и созданными условиями для работников. Затем специалистами Центра была представлена презентация об осуществленной работе в рамках развития электронного правительства и намеченных в скором времени к реализации проектах.
В частности, были рассмотрены достигнутые результаты в рамках реализации проектов по созданию Единой системы идентификации (One ID), в которой к настоящему времени зарегистрировано порядка 2,1 миллиона пользователей, Межведомственной интеграционной платформы, обеспечивающей обмен информацией между государственными органами, Реестра информационных систем и ресурсов, Регистра сведений и классификаторов, Портала открытых данных, Единой биллинговой системы. По каждому из них состоялось отдельное обсуждение.
Был рассмотрен также проект информационной системы Электронного государственного реестра населения, который будет реализован в ближайшей перспективе. Как было отмечено, его реализация позволит решить ряд проблем.
Министр сделал акцент на услугах, внедренных в систему Единого портала интерактивных государственных услуг, важности проводимых информационно-разъяснительных работ со стороны Центра.
«Деятельность электронного правительства направлена на обеспечение процветания населения. Соответственно, граждане должны иметь возможность легко и удобно пользоваться услугами Единого портала. Для этого необходимо принять все меры. Вместо абстрактных и громких заявлений о новой внедренной услуге или проводимой работе в сфере электронного правительства, необходимо доступно и просто рассказать об имеющихся удобствах», - подчеркнул Министр.
В ходе презентации Министр ИКТ Шерзод Шерматов высказал свои предложения и мнения, а также отметил необходимость по совместному изучению имеющихся проблем в этой сфере, поддержки по поиску их разрешения.