Qarorga ko‘ra, 2022–2024 yillarda O‘zbekiston Respublikasi telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari hamda xalqaro va davlat ahamiyatiga molik avtomobil yo‘llarini mobil aloqa qamrovi bilan taʼminlash reja-jadvali tasdiqlandi.
Shunga ko‘ra, 2023-yilgacha, xalqaro maʼlumotlar uzatish kanalining o‘tkazuvchanlik qobiliyati 3,5 marotaba oshirilishi, 150 ming kilometr optik tolali aloqa liniyalari qurilish hisobiga maʼlumotlar uzatish tarmog‘i kengaytirilishi, optik tolali aloqa liniyalari barcha aholi punktlariga yetkazilib, uy xo‘jaliklarining kamida 80 foizi Internetga keng polosali simli ulanish imkoniyati bilan taʼminlanishi ko‘zda tutilgan.
2021-yil yakunigacha barcha ichki ishlar organlari tayanch punktlari, mahalla fuqarolar yig‘inlari, jazoni ijro etish muassasalari, ichki ishlar organlari profilaktika inspektorlari xonalari, xalq taʼlimi muassasalari, davlat arxivlari va tashkilotlari Internetga keng polosali ulanadi.
Shu bilan birga,  mavjud chegara o‘tish nuqtalari orqali “O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston”, “O‘zbekiston–Qirg‘iziston–Xitoy” va “O‘zbekiston–Turkmaniston–Ozarbayjon–Turkiya” yo‘nalishlarida xalqaro magistral kanallar hamda Xitoy Xalq Respublikasida yangi ulanish va o‘zaro Internet trafigi almashinuvi nuqtalarini tashkil etish choralari ko‘riladi.
2022-yil 1-yanvardan Internetga keng polosali ulanish tarmoqlarini loyihalash va qurishda maʼmuriy binolar va ko‘p kvartirali uylarni kamida 1 Gbit/s o‘tkazuvchanlik qobiliyati va  taʼlim tashkilotlari, sog‘liqni saqlash muassasalari va boshqa davlat tashkilotlarini kamida 100 Mbit/s o‘tkazuvchanlik qobiliyati imkoniyati bilan ulash nazarda tutilgan.

• Принято постановление Правительства «О мерах по дальнейшему развитию телекоммуникационной инфраструктуры»
В соответствии с постановлением, утверждены целевые показатели развития телекоммуникационной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2022-2024 годы и план-график обеспечения покрытием мобильной связью​ автомобильных дорог международного и государственного значения.
В соответствии с этим, до 2023 года намечено в 3,5 раза повысить пропускную способность международного канала передачи данных, расширить сеть передачи данных за счет строительства 150 тысяч километров оптовоколонных линий связи, довести волоконно-оптические линии связи до всех населенных пунктов и обеспечить подключение не менее 80 процентов домохозяйств широкополосным проводным доступом в интернет.
До конца 2021 года все опорные пункты органов внутренних дел, сходы граждан махаллей, учреждения исполнения наказания, комнаты инспекторов профилактики органов внутренних дел, учреждения народного образования, государственные архивы и организации будут иметь широкополосный доступ в интернет.
Вместе с этим, через существующие пункты пересечения границы будут организованы международные магистральные каналы по направлениям «Узбекистан–Афганистан–Пакистан», «Узбекистан–Кыргызстан–Китай» и «Узбекистан–Туркменистан–Азербайджан–Турция». В Китайской Народной Республике будут приняты меры для создания новых точек доступа и взаимного обмена Интернет-трафиком.
С 1 января 2022 года при проектировании и строительстве сетей широкополосного доступа в интернет предусматривается обеспечить пропускную способность в административных зданиях и многоквартирных домах не менее 1 Гбит/с, в образовательных организациях, учреждениях здравоохранения и других государственных организациях — не менее 100 Мбит/с.