• Davlat bayrog‘i - g‘urur va iftixorimiz ramzi
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi jamoasi Siz aziz yurtdoshlarimizni 18 noyabr - O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilinganligining 30 yilligi bilan muborakbod etadi.
Dunyoning har bir davlatida bo‘lgani kabi O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i ham O‘zbekiston Respublikasining davlat suvereniteti ramzi hisoblanib, uning jahon sahnidagi munosabatlardagi timsoli sifatida qadrlanadi. Aynan mana shuning uchun ham o‘zini O‘zbekiston farzandi, fuqarosi deb hisoblagan har bir shaxs uchun bayrog‘imiz muqaddasdir.
O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i 1991 yil 18 noyabrda qabul qilingan bo‘lib, Davlat bayrog‘i va uning ramzi mamlakatimizning boshqa rasmiy ramzlari bilan bir qatorda bugungi O‘zbekiston sarhadida qadimda mavjud bo‘lgan davlatlar bilan tarixan bog‘liqligini anglatadi hamda respublikaning milliy-madaniy anʼanalarini o‘zida mujassamlashtiradi.
Buyuk sarkarda Amir Temur davlati bayrog‘ining rangidagi yaxshilikni, donishmandlikni, halollikni, shon-shuhrat va sadoqatni aks ettiruvchi bayroqdagi moviy rang tiriklik mazmuni aks etgan mangu osmon va obihayot ramzidir.
Kun charog‘onligi va koinot yoritqichlari bilan uyg‘unlashib ketgan oq rang – muqaddas tinchlik ramzi bo‘lib, poklik, beg‘uborlik, soflikni, orzu va hayollar tozaligi, ichki go‘zallikka intilishning timsoli hisoblanadi.
Yashil rang — tabiatning yangilanish ramzi. U ko‘pgina xalqlarda navqironlik, umid va shodumonlik timsoli yashil rang tabiatning yangilanish timsoli.
Qizil chiziqlar esa vujudimizda jo‘shib oqayotgan hayotiy qudrat irmoqlarini anglatadi.
Navqiron yarim oy tasviri nafaqat o‘zbek xalqining tarixiy anʼanalari, urf-odatlari va qadriyatlari bilan bog‘liq, balki u qo‘lga kiritilgan mustaqilligimiz ramzi hamdir.
Bayrog‘imizdagi 12 ta yulduz tasviri ham tarixiy anʼanalarimiz, qadimgi yilnomamizga bevosita aloqador. Bizning O‘n ikki yulduzga bo‘lgan eʼtiborimiz O‘zbekiston sarhadidagi qadimgi davlatlar ilmiy tafakkurida nujum ilmi taraqqiy etganligi bilan ham izohlanadi. Ushbu yulduzlar tasvirini o‘zbek xalqi madaniyatining qadimiyligi, uning komillikka, o‘z tuprog‘ida saodatga intilishi ramzi sifatida tushunish lozim.
Aziz Vatandoshlar!
Jonajon yurtimiz osmoni bayroqning butun uzunligi bo‘ylab o‘tgan to‘q moviy rang kabi musaffo, Vatanimizning taraqqiyot yo‘li va har birimizning hayot yo‘limiz bayroqdagi oq rang kabi pok hamda to‘q yashil rang kabi farovon bo‘lsin.

• Государственный флаг — символ нашей гордости
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан поздравляет всех соотечественников с Днем принятия Государственного флага Республики Узбекистан и 30-летием этой памятной даты.
Как и в любом государстве, Государственный флаг Республики Узбекистан, являясь символом государственного суверенитета Республики Узбекистан, олицетворяет собой страну на международной арене. Государственный флаг священен для каждого, кто считает себя сыном и гражданином нашей Родины.
Государственный флаг Республики Узбекистан был принят 18 ноября 1991 года. Государственный флаг и его символ, наряду с другими официальными символами, представляют историческую связь с древними государствами на границах современного Узбекистана и воплощают национальные и культурные традиции республики.
Небесно-голубой цвет на знамени великого полководца Амира Темура воплощает собой вечное небо и чистую воду. На языке символов это означает добро, мудрость, честность, славу и преданность.
Белый цвет на флаге является символом святого мира, который совпадает с дневным и космическим светом. Белый является символом чистоты, чистоты, чистоты, чистоты снов и снов и стремления к внутренней красоте.
Зеленый цвет олицетворяет обновление природы. Это символ молодости, радости и надежды во многих странах.
Красные линии представляют потоки жизненной силы, текущей через наши тела.
Образ молодого полумесяца не только связан с нашими историческими традициями. Это также символ нашей независимости.
Изображение 12 звезд на Государственном флаге Республики Узбекистан также напрямую связано с нашими историческими традициями и древними хрониками. Наше внимание к двенадцати звездам связано также с развитием наступательной науки в научном мышлении древних государств на границе Узбекистана. Изображение звезд на нашем государственном флаге — это символ древней культуры узбекского народа, его стремления к совершенству и счастью на своей земле.
Пусть небо над нашей головой будет лазурно чистым как небесный, путь праведным  как белоснежный, благодатным и процветающим, как зеленый цвета на нашем флаге.
Поздравляем с днем принятия Государственного флага Республики Узбекистан и 30-летием этой памятной даты!