• TATU Farg‘ona filialida ta’lim olayotgan talabalar uchun seminar tashkil qilindi
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Farg‘ona filialida Vazirlik tizimidagi soha korxona va tashkilotlar tomonidan talabalar uchun seminar mashg‘ulotlari tashkil etildi.
Seminar davomida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Farg‘ona filiali hamda “O‘zbektelekom” AK Farg‘ona filiali tomonidan optik tolali aloqa kabellarini payvandlash “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filiali Farg‘ona hududiy bog‘lamasi tomonidan mobil aloqa tarmoqlari va xususiyatlari, kelajakdagi rejalari 5G texnologiyasi hamda Farg‘ona viloyati EMMX tomonidan radioto‘lqinlar va ularning nazorati to‘g‘risida seminarlar o‘tkazildi.
Tadbir davomida talaba yoshlar tomonidan optik tolali aloqa kabelini payvandlash bilan shug‘ullanish imkoniyat yaratib berildi. Talabalarni kelajakda sohada yetuk mutaxassis bo‘lib yetishishlari uchun Vazirlikning Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi hamda Vazirlik tizimidagi soha korxona va tashkilotlar tomonidan TATU Farg‘ona filialiga alohida uquv amaliy laboratoriya xonasini tashkil qilish va jihozlash bo‘yicha kelishib olindi.

• В Ферганском филиале ТУИТ был проведен семинар для студентов
В Ферганском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий подведомственными предприятиями и организациями были организованы семинары для студентов вуза.
В рамках семинара была дана различная информация, обсужден ряд актуальных тем. Так, сотрудники Ферганского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и Ферганского филиала АК «O‘zbektelekom» рассказали о методах строительства и соединения оптоволоконных сетей, сотрудники Ферганского регионального узла АК «O‘zmobayl» — о мобильных сетях, дальнейших планах по развитию технологии 5G, сотрудники областного подразделения ГУП «Центр электромагнитной совместимости» в Ферганской области — о радиоволнах и методах их регулирования.
В ходе семинара студенты непосредственно на практике попробовали свои силы по соединению оптоволоконных кабелей. С целью подготовки квалифицированных специалистов территориальным подразделением Министерства ИКТ в Ферганской области, подведомственными предприятиями и организациями был согласован вопрос об организации отдельной лаборатории в вузе.